כמונימחלות לבאקו לב - ירידה קלה בתפקוד EF לפי simpson48%

אקו לב - ירידה קלה בתפקוד EF לפי simpson48%

04/07/19 21:07
4 תגובות
מזה חודשיים סובל מהרגשה ממש רעה, סחרחורות וחולשה והתכווצויות שרירים בחזה. לב זה הדבר האחרון שחשדתי בו כי לא היו לי בעיות עם זה מעולם. אחרי הרבה בדיקות בתחומים שונים שלא הראו דבר חריג, השבוע הלכתי לאקו לב ולפי הקרדיולוג התוצאות (בכותרת) לא ממש תקינות. מה זה אומר ועד כמה חמור מצבי אם לוקחים בחשבון את הכתוב והסימפטומים שחווה?
עוד שאלה, הקרדיולוג שלח אותי לבדיקת MRI לב וחזה, עכשיו מחכה לתשובה לגבי התחייבות, לדעתכם יתנו לי מהקופת חולים או יערימו קשיים?

4 תגובות

ד-ר-אסי-מלויצקי
מומחה כמוני
מומחה ברפואה פנימית ורפואת הלב. בוגר בית הספר לרפואה בבאר-שבע. התמחות ברפואה פנימית וקרדיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. תחומי עיסוק – אי-ספיקת לב, קרדיולוגיה קלינית, הדמיית לב לא פולשנית, רפואה פנימית. מדריך קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
05/07/19 12:59
שלום, ראשית, הירידה בתפקוד הלב שתיארת, אם אכן הערכתה בוצעה באופן מדוייק, היא קלה, אך יש לה משמעות. המדד שציינת נקרא ejection fraction, והוא מתייחס לאחוז הדם שהלב פולט החוצה בכל פעימה, הערך התקין הוא...
שלום,
ראשית, הירידה בתפקוד הלב שתיארת, אם אכן הערכתה בוצעה באופן מדוייק, היא קלה, אך יש לה משמעות. המדד שציינת נקרא ejection fraction, והוא מתייחס לאחוז הדם שהלב פולט החוצה בכל פעימה, הערך התקין הוא ~60% וערכים בין 45-60 נחשבים כירודים קלות.
שנית, הסיבה למצב יכולה להיות קשורה למגוון סיבות, השכיחה ביותר היא מחלה בכלי הדם של הלב (טרשת עורקים) שהיא גם הגורם המוביל להתקף לב, וישנן סיבות רבות אחרות שקשורות ללב עצמו, כמו הפרעות קצב, מסתמים, של שריר הלב ועוד, וכן הפרעות שאינן של הלב עצמו אלא סיסטמיות כמו אנמיה , סוכרת ,הפרעות בלוטת התריס ועוד.
שלישית, mri היא בדיקה טובה, ויש לה יכולת להגיע לאבחנה , אולם לרוב הקופה דורשת שלילת מצבים שכיחים בבדיקות פשוטות יותר קודם לכן, ובעיקר בדיקה של כלי הדם ונוכחות הפרעה בזרימת דם במנוחה או מאמץ .
המקום הנכון לברר ולטפל הוא בידיו של קרדיולוג מומחה .
מאחל לך כל טוב
ולנטינו
05/07/19 14:39
שאלה אחרונה ברשותך, האם יש משהו שיכול להקל עלי בתנאים ביתיים? אולי אוכל או משקה מסויים
ולנטינו
05/07/19 13:40
תודה רבה על התשובה. למה הכוונה קרדיולוג מומחה, קרדיולוג בעל שם מחוץ לקופת חולים? איך מוצאים ונרשמים לאחד כזה?
ולנטינו
05/07/19 14:29
כבר הבנתי מה לעשות. תודה רבה על היעוץ

מנהלי קהילה

פרופ' גדי קרן
פרופ' גדי קרן
מנהל המערך הקרדיולוגי, מרכז רפואי ת"א, פרופ' מן המניין בקרדיולוגיה באוניברסיטת ת"א, מופקד קתדרה לקרדיולוגיה ע"ש חיים שיבא באוניברסיטת ת"א.
ד
ד"ר אסי מלויצקי
מומחה ברפואה פנימית ורפואת הלב. בוגר בית הספר לרפואה בבאר-שבע. התמחות ברפואה פנימית וקרדיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. תחומי עיסוק – אי-ספיקת לב, קרדיולוגיה קלינית, הדמיית לב לא פולשנית, רפואה פנימית. מדריך קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
שרון טיברג-יעקב
שרון טיברג-יעקב
שמי שרון טיברג יעקב ואני דיאטנית יותר מ-20 שנה. יותר מ-18 שנה עבדתי בבית חולים השרון בפ"ת במחלקות פנימיות, טיפול נמרץ נשימתי, טיפול נמרץ לב ווועדת הזנה תוך ורידית. 17 שנה אני עובדת במרפאה של שירותי בריאות כללית ובחצי שנה האחרונה אני אחראית על צוות דיאטניות במנהלת שומרון במחוז שרון שומרון. אני מאד אוהבת את תחום הטיפול ואת תחום התזונה שהוא תחום שכל הזמן מתחדש ומשתנה ומה שהיה נכון פעם לא נכון היום וחוזר חלילה.
טל בר-נוי
טל בר-נוי
פסיכולוגית רפואית מומחית ומדריכה. קליניקה פרטית

מובילי קהילה

eitanab
eitanab
הי לכולם, שמי איתן, בן 44, אב לשלושה ילדים מקסימים, מאוד אוהב לרכוב על אופניים אופניים בשטח, טיולים, בילויים ובעיקר אוהב אנשים. בחודש נובמבר 2015 עברתי השתלת לב בארצות הברית , לאחר המתנה בישראל של מעל שנה, כחצי שנה מתוך תקופה זו באשפוז בבית חולים. בגיל 17 אובחנה בליבי קרדיומיופטיה. עד גיל 41 לא תסמיני כלל ואז תוך זמן קצר מאוד (חודשים ספורים) חלה הרעה משמעותית במחלת הלב שהוגדרה אז כאי ספיקה חמורה שהכניסה אותי לרשימת המתנה להשתלת לב. כבר במהלך האשפוז הארוך אפשר לומר שגיליתי את עצמי מחדש ונוכחתי שיש לי כוחות נסתרים שאף פעם לא ידעתי על קיומם. תקופה ארוכה באשפוז בבית חולים היא לא פשוטה ושואבת כוחות פיזיים ובעיקר מנטליים רבים. במהלך תקופת האשפוז נוכחתי שההתמודדות היא שונה לגמרי בין חולה לחולה ולא כולם מצליחים לאזור את הכוחות הדרושים להתמודדות הקשה והארוכה. לחוות על בשרי את החוויות הלא פשוטות לעיכול ומצד שני לצפות מהצד בדרכם הייחודית של חולים אחרים להתמודד הביאה אותי להחלטה להקדיש מזמני ומנסיוני לתמיכה ועזרה לחולי לב.