כמונינשימהחדשותאוסטרליה: אריזות חלקות לקופסאות סיגריות

אוסטרליה: אריזות חלקות לקופסאות סיגריות

אוסטרליה תהיה המדינה הראשונה בעולם שתחייב חפיסות סיגריות ללא צבע, תמונות או לוגו

מאת אלה הר-נוי
01/05/10
תגובות 0

חפיסות חלקות ללא צבעים, לוגו, תמונות או טקסט פרסומי (צילום: אתר סטוק פוטוז)
חפיסות חלקות ללא צבעים, לוגו, תמונות או טקסט פרסומי (צילום: אתר סטוק פוטוז)

 

אוסטרליה מתכננת להיות המדינה הראשונה בעולם בה כל הסיגריות ימכרו בקופסאות חלקות, ללא לוגו ומיתוג. הממשלה הודיעה על כך בסוף השבוע האחרון, מה שגרר תגובה זועמת מתעשיית הטבק.


על פי החלטת הממשלה, החל משנת 2012 סיגריות ימכרו באוסטרליה באריזות סטנדרטיות חלקות, עליהן יתנוססו אזהרות גראפיות בולטות כנגד עישון. השם המסחרי יופיע בכתב קטן שיהיה כתב אחיד לכל סוגי הסיגריות. על החפיסות לא יהיו צבעים, לוגו או תמונות ולא יהיה טקסט פרסומי.


הרעיון הוא לגרום לסיגריות להראות פחות מושכות. לעיצוב חפיסת הסיגריות יש השפעה על הצרכנים ועדויות ממחקרים הראו גם כי התצוגה של הסיגריות גורמת לילדים לנטות יותר להתנסות בעישון.


רבים קיבלו את היוזמה הרדיקלית בברכה. אבל, חברות הטבק כבר הודיעו שהן לא מתכוונות לשבת בשקט, והן ילחמו בעיצוב החדש שעתיד לפגוע בהכנסותיהן, בגלל שאנשים לא יבדילו בין סוג אחד של סיגריות לאחר.


ראש הממשלה קווין רוד לא מתכנן להתקפל. הוא אמר כי זה יהיה המשטר הנוקשה ביותר לאריזת סיגריות בעולם. הוא ציין כי אוסטרליה מתכננת גם הגבלות חדשות על פרסום טבק ברשת האינטרנט והשקעה גדולה בקמפיין נגד עישון.


הממשלה האוסטרלית גם העלתה את המיסים על סיגריות ב- 25 אחוז. הכסף מהמיסים יועבר למערכת הבריאות.


משמעות ההחלטות החדשות היא העלמת השריד האחרון של פרסום סיגריות על ידי חברות הטבק באוסטרליה. במדינה חל איסור על פרסום טבק ונאסר על עישון ברוב המקומות הציבוריים הסגורים כמו משרדים ומסעדות.


לפי נתוני משרד הבריאות הישראלי, יש בשנים האחרונות עלייה קלה בשיעור המעשנים במדינה. למרות מסעות הפרסום נגד עישון, החוקים החדשים המטילים הגבלות על מעשני סיגריות והעלייה במחירי הסיגריות, 24.2 אחוז מהישראלים הבוגרים מעשנים סיגריות ובישראל כ-10 אלף מקרי מוות בשנה מיוחסים לעישון.

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה 
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: