מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותאופטימיות מגנה על הלב

אופטימיות מגנה על הלב

תסתכלו על חצי הכוס המלאה – חוקרים מצאו כי לאנשים אופטימיים ועליזים סיכון מופחת למחלות לב ושבץ

מאת אלה הר-נוי
18/04/12
תגובות 0

הסיכון למחלות לב נמוך ב- 50% בקרב האנשים הכי אופטימיים (צילום: Shutterstock)
הסיכון למחלות לב נמוך ב- 50% בקרב האנשים הכי אופטימיים (צילום: Shutterstock)

 

אופטימיות, עליזות ורגשות חיוביים אחרים עשויים להגן מפני מחלות לב ושבץ. כך עולה מסקירה של יותר מ- 200 מחקרים שערכו חוקרים מאוניברסיטת הרווארד.

 

מחקרים כבר מצאו כי לאנשים מדוכאים, לחוצים, כועסים, עוינים ושליליים סיכון מוגבר למחלות לב. כך למשל, מחקר שפורסם בשנת 2010 מצא כי חולי לב מטיפוס אישיות D - חרדים ועגמומיים - נמצאים בסיכון גבוה פי שלוש להתקפי לב ואי ספיקת לב. מחקר אחר שפורסם באותה השנה מצא כי אנשים עוינים ואגרסיביים עלולים להיות בסיכון מוגבר למחלות לב ושבץ. למעשה, רוב המחקר שהתמקד במצב רוח או אופי ומחלות לב, בחן רגשות שליליים כמו מתח וחרדה ולא רגשות חיוביים כמו אושר ואופטימיות.

 

סקירת המחקרים החדשה שפורסמה בכתב העת Psychological Bulletin ביקשה לבחון כיצד מאפיינים פסיכולוגיים חיוביים קשורים לבריאות הלב. לשם כך החוקרים חיפשו בבסיסי הנתונים מחקרים שתיעדו רווחה נפשית ובריאות של הלב וכלי הדם.

 

ניתוח הנתונים חשף כי שביעות רצון מהחיים, אושר ובעיקר - אופטימיות, קשורים לסיכון מופחת למחלות לב וכלי דם, ללא קשר לגילו של האדם, המצב הסוציו-אקונומי שלו, עישון או משקל הגוף. כך לדוגמא, הסיכון למחלות לב היה נמוך ב- 50% בקרב האנשים הכי אופטימיים.

 

כדי להבין טוב יותר כיצד רגשות חיוביים ומחלות לב וכלי דם קשורים, החוקרים בחנו את הקשר בין רווחה נפשית לבין התנהגויות הקשורות לבריאות טובה יותר של מערכת הלב וכלי הדם ולסמנים ביולוגיים.

 

הם מצאו כי אנשים עם רגשות חיוביים נטו יותר לעסוק בהתנהגויות בריאות כמו פעילות גופנית, תזונה מאוזנת ושינה טובה. בנוסף, רגשות חיוביים יותר נקשרו לסמנים ביולוגיים טובים יותר כמו לחץ דם נמוך יותר, פרופיל בריא יותר של שומנים בדם ומשקל גוף תקין.

 

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת הרווארד

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: