אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחיחדשותאור ירוק לטיפול בפרדקסה למניעת שבץ

אור ירוק לטיפול בפרדקסה למניעת שבץ

נוגדי קרישה - הדור הבא: המכון הלאומי לבריאות בבריטניה ממליץ על פרדקסה למניעת שבץ בחולי פרפור עליות

מאת ד"ר איתן אוריאל
02/04/12
תגובות 0

ההמלצה מהווה נדבך נוסף במעבר לדור חדש של תרופות נוגדות קרישה שיחליפו בעתיד את הקומדין (צילום: Shutterstock)
ההמלצה מהווה נדבך נוסף במעבר לדור חדש של תרופות נוגדות קרישה שיחליפו בעתיד את הקומדין (צילום: Shutterstock)

 

המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית בבריטניה (NICE) פרסם כי הוא ממליץ על התכשיר פרדקסה (דביגטרן) כטיפול מניעתי לשבץ או תסחיפים סיסטמיים בחולים הסובלים מפרפור עליות. המכון ציין כי פרדקסה מהווה תחליף ראוי לטיפול המקובל בתכשיר קומדין (וורפרין). המלצת המכון מסתמכת על מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine.

 

לפי המכון, פרדקסה במינון יומי של 150 מ"ג פעמיים ביום, נמצא כיעיל יותר מקומדין למניעת שבץ באנשים עם פרפור עליות. במינון נמוך יותר של 110 מ"ג פעמיים ביום, התכשיר נמצא כשווה ערך לקומדין בחולים אלו.

 

המלצת המכון מהווה נדבך נוסף במעבר לדור חדש של תרופות נוגדות קרישה שיחליפו בעתיד את הקומדין הוותיק.

 

חשוב לציין כי מספר תכשירים נוגדי קרישה נוספים נמצאים כעת בשלבים שונים של מחקר וצפוי שחלקם יאושרו בקרוב לשימוש. היתרונות העיקרים של התרופות החדשות כוללים את העדר הצורך בבדיקות דם תקופתיות לניטור רמת פעילות התרופה ויחסי גומלין מועטים בינן לתרופות אחרות או מאכלים.

 

בשלב זה הטיפול המיטבי למניעת שבץ או תסחיף בחולים עם פרפור עליות צריך להיקבע על ידי הרופא המטפל, אולם אין ספק כי כיום עומדות בפני החולה והרופא מגוון רחב יותר של אפשרויות טיפוליות, כך שבעתיד יהיה ניתן לקבוע טיפול מיטבי ופרטני לכל חולה.

 

 

BMJ2012;344:e2111

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: