כמונילחץ דםחדשותאושר בקריאה טרומית: חוק איסור פיצול מרשמים

אושר בקריאה טרומית: חוק איסור פיצול מרשמים

מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק איסור פיצול מרשמים בקריאה טרומית

מאת אלה הר-נוי
28/04/10
תגובות 0

פחות אריזות, פחות תשלומים (צילום: אתר סטוק פוטוז)
פחות אריזות, פחות תשלומים (צילום: אתר סטוק פוטוז)

מליאת הכנסת אישרה היום (ד) בקריאה טרומית את הצעת החוק לאיסור פיצול מרשמים ברוב מוחלט של 59 תומכים, ללא מתנגדים. הצעת החוק שיזמה ח"כ ד"ר רחל אדטו מחייבת ניפוק מרשם באריזה הקרובה ביותר בגודלה למנת התכשיר המופיעה במרשם.

 

מטרת הצעת החוק היא למנוע מצב בו ינופק למבוטח מרשם במספר אריזות. במצב כזה, המבוטח נאלץ לשלם יותר תשלומי השתתפות עצמית, מאשר אם היה קונה את התרופה בחפיסה אחת.

"כיום חולה הרוכש תרופות מרשם, נדרש לשלם השתתפות עצמית בנפרד לכל אריזת תרופות" מסבירה ד"ר אדטו "מצב זה יצר תופעה לפיה במקרים מסוימים מנת התרופה הנדרשת לחולה, מחולקת למספר אריזות במקום לרכזה באריזה אחת. כפועל יוצא מוכפל או משולש סכום ההשתתפות העצמית שמשלם החולה. תופעה זו הינה פסולה, ומכאן הצורך לעגן בחקיקה ראשית הגנה על הציבור. חברי וועדת השרים ראו את טובת הציבור לנגד עיניהם בהצבעה היום, מאחר כי ברור שההצעה באה למנוע ניצול מבוטחים על ידי הגדלת תשלומי ההשתתפות העצמית".

הצעת החוק, לה שותפים גם חברי הכנסת אמנון כהן וחיים אורון, קובעת כי המרשם ינופק באריזה הקרובה ביותר בגודלה למנת התכשיר המופיעה במרשם. ההצעה אוסרת את פיצול הכמות למספר אריזות באופן שייקר את ההשתתפות העצמית. בנוסף נקבע כי נותן שירותים או קופת חולים שיפרו הוראות חוק זה יהיו חשופים לתביעה נזיקית בגין גרימת עוולה אזרחית.

 

 

להצעת החוק המלאה

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: