חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותאושר ניסוי חדש לריפוי פגיעה בחוט השדרה

אושר ניסוי חדש לריפוי פגיעה בחוט השדרה

מנהל המזון והתרופות האמריקני אישר ניסוי קליני בבני אדם המכוון לריפוי שיתוק באמצעות תאי שוואן

מאת אנה רייזמן
02/08/12
תגובות 0

האם הזרקת תאי שוואן תרפא נפגעי חוט שדרה? (צילום: Shutterstock)
האם הזרקת תאי שוואן תרפא נפגעי חוט שדרה? (צילום: Shutterstock)

 

מדענים מאוניברסיטת מיאמי קיבלו אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) לניסוי קליני בבני אדם, שמטרתו למצוא תרופה לשיתוק באמצעות תאים שנלקחו מגופם.

 

התוכנית היא להשתיל לנפגעי חוט שדרה תאי שוואן (Schwann cells) - תאים הנמצאים במספרים גדולים במערכת העצבים - לאתר הפגיעה בחוט השדרה, בתקווה לריפוי הפגיעה.

 

תאי שוואן אחראים בעיקר על שליחת אותות חשמליים דרך מערכת העצבים והמדענים מקווים שהתאים יוכלו לבצע את אותו הדבר גם בחוט השדרה.

 

הניסוי הזה הוא הראשון שמבוסס על טיפול בתאים (שאינם תאי גזע), שאושר על-ידי ה-FDA עבור פגיעות בחוט השדרה.

 

בשלב הראשון של הניסוי ישתתפו 8 חולים עם פגיעת חוט שדרה חזיתית (T3-T11) שלמה, שנפגעו עד חמישה ימים לפני תחילת הטיפול. הרופאים יקחו תאי שוואן מהרגליים של המטופלים, יתרבתו אותם במשך שלושה עד חמישה שבועות ולאחר מכן ישתילו אותם מחדש באתר הפגיעה בטווח זמן של 26-40  ימים.

 

כל משתתף בניסוי יהיה תחת מעקב צמוד במשך שנה לאחר ההשתלה, כדי להעריך את מצבו הרפואי, שיפור נוירולוגי, סימפטומים של כאב וספסטיות (טונוס שרירים). צפוי שיעברו לפחות שלוש שנים מהמשתתף הראשון ועד שכל המששתפים יסיימו את תקופת המעקב לאחר ההשתלה.

 

חשוב להדגיש כי מדובר בשלב הראשון של ניסוי קליני (Phase I), שמטרתו לבדוק את בטיחות הטיפול בבני אדם. רק אם שלב זה יסתיים בהצלחה, ימשיכו החוקרים לשלבים הבאים של הניסוי, שיבדקו את יעילותו. 

 

 

כל מה שרצית לדעת עוד על הניסוי הקליני החדש בתאי שוואן  

 

לפרטים נוספים וצפיה בוידאו המדגים את מהלך הניסוי באתר Miami Project

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: