סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותאושר: רוקחים יתנו מרשמי המשך לחולים כרוניים

אושר: רוקחים יתנו מרשמי המשך לחולים כרוניים

תרופה בלי להגיע לרופא: ועדת הבריאות אישרה תקנות לפיהן החל מעוד חצי שנה רוקחים ינפקו מרשמים חוזרים

מאת אלה הר-נוי
03/03/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מגיעים שוב ושוב לרופא רק כדי לקבל את אותו מרשם? בקרוב תוכלו לדלג על המרפאה ולקבל את המרשם בבית המרקחת. ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') תקנות של משרד הבריאות המאפשרות לרוקחים לתת לחולים כרוניים מרשמי המשך למגוון רחב של תרופות.

 

לפי התקנות החדשות שייכנסו לתוקף בעוד כחצי שנה, רוקח מורשה בעל ניסיון של חמש שנים ומעלה, שיעבור הכשרה מיוחדת, יוכל לספק למטופל מרשמי המשך לתרופות כרוניות שרשם רופא. בין התרופות שאושרו למרשמי המשך על ידי רוקח: תרופות לפרקינסון, סוכרת, כאבי שרירים, בעיות תפקוד של בלוטת התריס ותכשירים אורולוגיים. לבקשת ההסתדרות הרפואית, הוועדה הוציאה מהרשימה תרופות פסיכיאטריות.

 

המרשם יינתן לחולה בלבד ולא למיופה כוח, ועל החולה יהיה לתת לרוקח מדי שנה הסכמה בכתב לצורך עיון בתיקו הרפואי. הרוקח ייתן את המרשם לאחר תשאול לגבי מצבו הרפואי והתרופתי של המטופל, תוך שמירה קפדנית על פרטיותו. על הרוקח לברר אם בתקופת נטילת התכשיר חל שינוי מהותי במצבו של המטופל או התעוררו תופעות לוואי הדורשות בדיקת רופא, לפני חידוש המרשם.

 

המרשם יינתן לתקופה שאינה עולה על שישה חודשים מהמרשם המקורי שרשם הרופא. בתום חצי שנה יהיה על החולה להגיע אל הרופא ולחדש את המרשמים הקבועים, כדי לוודא כי אין שינוי במינונים או צורך בתרופות חלופיות.

 

לעת עתה הוועדה לא אישרה חלק נוסף של התקנות, שביקש לאפשר לרוקחים לתת מרשמים חדשים לחולים במקרים של טיפול במיגרנה, נזלת אלרגית, אקנה והשמנת יתר. הוועדה צפויה להתכנס שוב בעוד מספר חודשים כדי לדון בנושא של מתן מרשמים חדשים על ידי רוקח.

 

 

להודעה של ועדת הבריאות
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: