כמוניהשמנהחדשותאותו אוכל משמין- לא כולם משמינים

אותו אוכל משמין- לא כולם משמינים

מחקר: נטייה להשמנה נקבעת עוד לפני הלידה, במוח המתפתח

מאת מערכת כמוני
08/08/10
תגובות 0

שוני במרכז ההזנה של המוח עשוי להיות הגורם לנטייה להשמנה (צילום: אתר סטוק פוטוז)
שוני במרכז ההזנה של המוח עשוי להיות הגורם לנטייה להשמנה (צילום: אתר סטוק פוטוז)

 

מדוע שני אנשים יכולים לצרוך את אותה תזונה מערבית עתירת שומן וקלוריות, כאשר אחד משמין והשני נותר רזה? קבוצת חוקרים מאוניברסיטאות ייל וסינסנטי בראשותו של פרופ' הורבס מציעה תשובה לשאלה. לדבריהם המשקל שלכם מושפע מתהליכים שלפני הלידה, במוח המתפתח.

 

לרשות הקבוצה היו חולדות עם רקע גנטי שונה ובשל מבנה מוחן שנבדק על ידי החוקרים, הם כבר ידעו מראש מי מהן תשמין ומי לא, לאחר שיחשפו אותן למזון עתיר קלוריות.

 

החוקרים הראו שלחולדות שיתפתחו להיות חולדות שמנות היה כבר מראש שוני במרכז ההזנה במוח. אצל חולדות אלה, הנוירונים האמורים לסמן מתי אכלת מספיק ומתי ל"שרוף" את הקלוריות הם נרפים יותר, בגלל שהם מעוכבים על ידי תאים אחרים במוח. לעומתם, אצל החולדות שהן עמידות להשמנה, נוירונים אלה הרבה יותר פעילים והם מאותתים בזריזות מתי להפסיק לאכול.

 

החוקרים אומרים כי נראה שהחיווט הבסיסי הזה של המוח הוא גורם מכריע בנטייה של אדם להתפתחות השמנת יתר.

 

השלכות בלתי-רצויות נוספות של המכאניזם המוחי הזה, הן שאלה שהם פגיעים להשמנת יתר שנובעת מתזונה, גם מפתחים דלקתיות במוח כתגובה לחשיפה למזון עתיר שומן וקלוריות, בזמן שאלה שהיו עמידים להשמנה לא פיתחו דלקתיות שכזו. החוקרים אומרים כי ייתכן והתגובה של עליה ברמות הדלקתיות שאינה הפיכה בקלות, יכולה להסביר מדוע אלה שכבר פיתחו השמנת יתר, מתקשים יותר להוריד במשקל.

 

 

PNAS online before print August 2, 2010
 

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: