סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותאיך אוזון מסייע לריפוי פצעים?

איך אוזון מסייע לריפוי פצעים?

עכשיו זה מדעי: מחקר ישראלי הוכיח לראשונה כי גז אוזון מסייע בריפוי פצעים ברגליהם של חולי סוכרת

מאת אלה הר-נוי
25/07/11
תגובות 0

האוזון מחטא את הפצע ונראה שיש לו גם השפעה המזרזת את תהליך ההצטלקות (צילום: Shutterstock)
האוזון מחטא את הפצע ונראה שיש לו גם השפעה המזרזת את תהליך ההצטלקות (צילום: Shutterstock)

 

מחקר שנערך בבית החולים וולפסון בשיתוף עם בית החולים סורוקה, הוכיח בצורה מדעית - לראשונה בעולם - כי השימוש בגז האוזון (O3) מסייע לריפוי כיבים ברגליים של חולי סוכרת.

 

כ 15% מכלל חולי הסוכרת מפתחים כיב במהלך חייהם. בכל רגע נתון, בין 3 ל- 4 אחוזים מחולי הסוכרת לוקים בכיבים מזוהמים ברגליים. במקרים רבים, פצע או כיב ברגל של חולה סוכרת, עלול שלא להבריא ולהישאר פתוח זמן ממושך, לעיתים מספר חודשים ואף שנים. פצע פתוח מסוג זה עלול להזדהם ולהוביל לנמק. מכאן הדרך לצורך בקטיעת החלק הנגוע - קצרה ביותר.

 

מזה שנים רבות מייחסים לגז אוזון תכונות מיטיבות ומרפאות פצעים קשיי ריפוי. האוזון מחטא את הפצע, דבר המקל על תהליך הריפוי. בנוסף, נראה כי לגז האוזון ישנה השפעה חיובית נוספת על הרקמה הפצועה, המתבטאת בעידוד גורמי צמיחה חיוניים המזרזים את תהליך ההצטלקות.

 

השימוש בגז אוזון כמסייע לרפא כיבים כרוניים ברגליים של חולי סוכרת, מקובל מזה שנים רבות בארצות רבות בעולם, אך בעיקר בחלק מהמדינות של ברית המועצות לשעבר.

 

"הרפואה המערבית מתקשה להכיר בגז אוזון כאמצעי לזירוז ריפוי פצעים כרוניים" אומר ד"ר חוליו וינשטין, מנהל היחידה לטיפול בסוכרת במרכז הרפואי וולפסון "הסיבה העיקרית נעוצה בעובדה כי על מנת להמליץ בוודאות על טיפול מסוים, הרפואה המערבית מחייבת 'רפואה מבוססת ראיות'. על כן, על מנת לייחס תכונות ריפוי בלעדיות לאוזון, יש צורך בביצוע עבודת מחקר פרוספקטיבית, בה יטופלו באופן אקראי מחצית מהסוכרתיים עם אוזון והמחצית השנייה בלעדיו".

 

וזה בדיוק מה שעשו החוקרים הישראלים. במסגרת המחקר טופלו 61 חולי סוכרת עם כיב ברגל. הטיפול כלל ניקיון של הכיב ברגל, מתן אנטיביוטיקה וחבישה הולמת. במקביל, כל המטופלים התבקשו להכניס את הרגל עם הכיב לתוך תא פלסטיק סגור, 3 פעמים בשבוע למשך 30 דקות כל פעם. מחצית המטופלים הכניסו את רגלם לתוך תא המכיל גז אוזון, ואילו האחרים הכניסו את רגלם לתוך תא המלא באוויר החדר שבעצם לא הכיל חומר בעל השפעה.

 

התוצאות הראו כי בקרב החולים אשר טופלו בגז אוזון נצפתה סגירה מלאה של הכיב ב- 81%. לעומת זאת, בקרב המטופלים אשר למעשה לא טופלו בחומר פעיל נצפתה סגירה של כיבים אצל 33% בלבד. 

 

"למיטב ידיעתנו, זהו המחקר הראשון בעולם, ובינתיים גם היחיד, שבדק וחקר את יעילות האוזון בריפוי כיבים ברגליים של חולי סוכרת, על פי דרישות הרפואה המערבית" מסכם ד"ר וינשטין.

 

 

את הכיבים ניתן למנוע. להמלצות לשמירה על הרגליים 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: