סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותאיך יכול ממתיק מלאכותי להוביל להשמנה?

איך יכול ממתיק מלאכותי להוביל להשמנה?

משיגים את הקלוריות החסרות ממרכיבי תזונה אחרים

מאת מערכת כמוני
27/03/11
תגובות 5

צילום: אתר panthermedia
צילום: אתר panthermedia

 

מימצאים מצטברים ממחקרים אפידמיולוגיים עם אנשים או מניסויים עם חיות, מראים כי ממתיקים מלאכותיים עלולים לעודד עליה במשקל במקום להגן מהשמנה.


מה שמחפשים עכשו החוקרים מאוניברסיטת פרדו הוא את המנגנון שיכול להסביר מטבוליזם כזה של עליה במשקל עם ממתיק נטול קלוריות.


בשימוש במודל חולדות נראות התוצאות הראשוניות כמובילות להבנה שנוצר שיבוש באפקטיביות של הקשר בין הטעם המתוק ובין הקלוריות הנספגות המלוות אותו.


שיבוש כזה אינו מונע מן החולדות להשיג לעצמן את הקלוריות החסרות משומנים או מפחמימות אחרות ולא-מתוקות שבתזונה.


כך, תזונה עם ממתיק מלאכותי חסר קלוריות גורמת בפועל לשיבוש החלטות ערך קלורי ומתוק ומובילה לצריכת יתר של מזון אחר מכיל קלוריות ולהשמנה.

 

Q J Exp Psychol (Colchester). 2011 Mar 1:1-12. Epub ahead of print

 

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

denur1
12/08/12 23:12

ואוכלים הרבה זה לא חדש,  קשה מאד לבצע הקטנה של כמות המזון הנכנסת לפה, זה לא אומר שמה שגורם להשמנה אלו הממתיקים המלאכותיים, גם תרופות לסוכרת  (למעט אינסולין) לא עובדות כאשר מרבים בפחממו...


ואוכלים הרבה זה לא חדש,  קשה מאד לבצע הקטנה של כמות המזון הנכנסת לפה, זה לא אומר שמה שגורם להשמנה אלו הממתיקים המלאכותיים, גם תרופות לסוכרת  (למעט אינסולין) לא עובדות כאשר מרבים בפחממות, האם מזה נגיע למסקנה שתרופות אינן יעילות?ממתיקים מלכותיים נטולי קלוריות הינם חלק ממכלול של מי שרוצה לרזות,  הם עוזרים לצרוך פחות קלוריות, ברור שמי שחושב שרק ע"י החלפת הסוכר בממתיק מלאכותי,  בלי שום שינוי נוסף, הוא ירזה משלה את עצמו.  אני שותה תה וקפה ללא שום ממתיק, אבל משתמש במעט בבישול, באספרטיים לא משתמש בכלל.  ממתיקים מלאכותיים הם כלי עזר למי שרוצה לרזות הם לחלוטין לא הדבר העיקרי. אבל לומר שמי ששותה  ליטר או יותר מיץ ממותק ביום וימיר אותו במיץ ממותק ללא קלוריות ישמין מיזה יותר, לא נראה סביר.  מחקרים חשוב גם לראות מי מממן אותם, לא אפול מהכיסא אם יתברר שיצרני הסוכר  עזרו במימון המחקר.


ד-ר-דינה-ראלט-PhD
12/08/12 21:22

ברור שיש הבדל בין חולדות לאנשים ויותר מאחד... אבל את הנטיה להשמנה הקשורה בממתיקים מלאכותיים הראו גם אצל אנשים.

...


ברור שיש הבדל בין חולדות לאנשים ויותר מאחד... אבל את הנטיה להשמנה הקשורה בממתיקים מלאכותיים הראו גם אצל אנשים.


denur1
12/08/12 21:07

חולדה תפצה את עצמה על הקלוריות החסרות, בני אדם יכולים לגלות שליטה עצמית ולא לאכול יותר במקום המתוק ללא קלוריות.  לכן לא נראה לי שההשואה לחולדות במקרה זה נכונה,  צריך לתת גם מעט קרדיט ל...


חולדה תפצה את עצמה על הקלוריות החסרות, בני אדם יכולים לגלות שליטה עצמית ולא לאכול יותר במקום המתוק ללא קלוריות.  לכן לא נראה לי שההשואה לחולדות במקרה זה נכונה,  צריך לתת גם מעט קרדיט למוח האנושי.


ד-ר-דינה-ראלט-PhD
11/08/12 18:24


את אותן קלוריות הגוף יכול לבזבז כחום או לאגור כשומן אז מספר הקלוריות פחות מעניין מהמסלולים שבוחר הגוף לנהל את משק האנרגיה שלו.


Anonymouse
Anonymouse
27/03/11 18:23
דינה היקרה, כבר דיברנו בעבר שספירת קלוריות אינה יעילה. ספירת פחמימות היא מדוייקת ונשלטת.   מישהו טעה במחקר הנ"ל , או החוקרים או החולדות. אם היו סופרים פחמימות באופן מבוקר לא הי...
דינה היקרה,כבר דיברנו בעבר שספירת קלוריות אינה יעילה.ספירת פחמימות היא מדוייקת ונשלטת.  מישהו טעה במחקר הנ"ל , או החוקרים

או החולדות. אם היו סופרים פחמימות באופן

מבוקר לא היו החולדות משמינות.בברכה,

ברוך הלוי-סגל
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: