כמוניהשמנהחדשותאיך לגרום לילדים לאכול ירקות?

איך לגרום לילדים לאכול ירקות?

מחקר: כשמציגים לילד ירק עם רוטב טעים, עולה הסבירות שהוא יאהב אותו יותר, גם בעתיד כשיוגש ללא רוטב

מאת מערכת כמוני
10/02/14
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הילד לא מוכן לאכול ירק? נסו להטביע אותו ברוטב שהוא אוהב כמו רוטב גבינה או קטשופ. מתברר שלא מדובר רק בפתרון זמני. מחקר חדש מצא כי הצמדת ירקות לא אהודים למזון שהילדים אוהבים יותר, עשויה להביא לכך שהם יאהבו את הירקות עצמם ויאכלו מהם יותר בעתיד.

 

חוקרים מאוניברסיטת אריזונה מצאו כי בקרב ילדי גן שהציגו להם כרוב ניצנים יחד עם רוטב גבינה, הייתה סבירות גבוהה יותר שהם יאהבו את הירק ויאכלו יותר ממנו, גם כאשר הוגש בהמשך כמו שהוא, ללא רוטב או תוספות אחרות.

 

החוקרים מסבירים כי ילדים מפתחים העדפות למזונות בגיל צעיר, בעוד שהם נוטים להיות בררניים מאוד בגיל הזה. לכן, חשוב למצוא דרכים שיגרמו להם לקבל מזונות חדשים ובריאים בתקופה זו. לדבריהם, האסטרטגיה של הצמדת משהו חדש למשהו שהאדם כבר אוהב – המוכרת כהתניה אסוציאטיבית – יכולה לסייע לעודד ילדים לאכול יותר מזון בריא כמו פירות וירקות.

 

המחקר הקטן שפורסם בכתב העת Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics נערך בקרב 29 ילדים בגילאי שלוש עד חמש שנים. ההורים מילאו שאלונים מפורטים, בהם התייחסות ל-11 ירקות – לגביהם נשאלו אם ילדם ניסה אותם בעבר ואם הוא אוהב את הירק או לא.

 

כרובית וכרוב ניצנים היו בין הירקות שרוב הילדים לא ניסו מעולם ולכן החוקרים בחרו בהם למחקר. הילדים קיבלו כרובית וכרוב ניצנים מבושלים פעם ביום במשך שבעה ימים. חלק מהילדים קיבלו את הירקות כמו שהם בעוד שהאחרים קיבלו את הירקות עם רוטב גבינה.

 

החוקרים מצאו כי ילדים שקיבלו כרוב ניצנים עם רוטב גבינה במהלך השבוע הראשון - שבוע ההתניה, אהבו את הירק יותר באופן משמעותי, בהשוואה לילדים שקיבלו כרוב ניצנים ללא רוטב. פחות מילד אחד מכל חמישה שקיבלו כרוב ניצנים ללא רוטב אמר שהוא אוהב את הירק, בעוד שכשני שליש מהילדים שקיבלו את כרוב הניצנים עם רוטב אמרו שהם אוהבים אותו. באשר לכרובית, באופן כללי הילדים אהבו אותה יותר. הם אהבו במידה שווה בין אם הוגשה להם עם רוטב או בלעדיו.

 

לאחר שבוע ההתניה, כאשר הילדים קיבלו את הירקות המבושלים כמו שהם, ללא רוטב, אלה שאמרו בעבר כי הם אוהבים כרוב ניצנים אכלו ממנו יותר מאשר ילדים שאמרו שהם לא אוהבים את הירק.

 

יש צורך במחקרים נוספים בנושא הצמדת מזונות - שיהיו גדולים יותר ויעקבו אחר הילדים תקופה ממושכת - לפני שניתן יהיה לקבוע שמדובר באסטרטגיה מנצחת. בינתיים, אתם יכולים לבדוק אם זה עובד בעצמכם.

 

 

Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics published online 21 January 2014

 

שירה14
10/02/14 19:25

והנה קישור:http://www.melechyerakot.com/


שירה14
10/02/14 19:24

יש משחק חדש מעולה שעוזר לילדים לטעום ולאכול מגוון גדול של ירקות. נקרא "מלך הירקות"


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: