כמוניסרטןחדשותאיך למנוע חזרה של סרטן המעי הגס?

איך למנוע חזרה של סרטן המעי הגס?

פעילות גופנית וצריכת דגים עשויות לסייע למטופלים שסבלו מסרטן המעי הגס להפחית סיכון לחזרה של הסרטן

מאת אלה הר-נוי
16/06/14
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

תזונה ופעילות גופנית נקשרו לסיכון להתפתחות של סרטן המעי הגס. מחקר חדש ביקש לבחון אם לאותם גורמים יש גם קשר לחזרה של הסרטן בקרב מטופלים שסבלו מהמחלה, ומצא כי הסיכון שהסרטן יחזור יותר מכפול במטופלים שלא מתעמלים לפחות שעה בשבוע וגם באלה שלא אוכלים לפחות שתי מנות דגים בשבוע.

 

החוקרים מהאוניברסיטה של מדינת מישיגן, התבססו על נתונים של 1,515 מטופלים שסבלו מסרטן המעי הגס מפולין, וייטנאם, מערב אירופה וארה"ב. אצל 188 מתוכם הסרטן חזר לאחר הטיפול.

 

 

לאחר שנלקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, ניתוח הנתונים העלה כי לאנשים שאכלו פחות משתי מנות דגים בשבוע היה סיכון גבוה פי 2.58 לחזרה של הסרטן. לעומת זאת, צריכת מזונות מסוגים אחרים – בהם בשר אדום ואלכוהול – לא השפיעה על הסיכון לחזרת הסרטן. עוד נמצא כי לאנשים שהתעמלו במשך פחות מ-60 דקות בשבוע היה סיכון גבוה פי 2.86 לחזרה של הסרטן. 

 

הממצאים, שהוצגו בכנס החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית, הם ממצאים ראשוניים, והם גם לא יכולים להוכיח שאכילת דגים ופעילות גופנית בפני עצמן יפחיתו את הסיכון לחזרת הסרטן. לדוגמא, ייתכן שהאומגה 3 שבדגים היא שקשורה להפחתת הסיכון לחזרת הסרטן, אך ייתכן גם שאנשים שאוכלים יותר דגים אוכלים פחות מזונות אחרים כמו מזונות מעובדים, או שיש להם מאפיינים משותפים נוספים העשויים להשפיע על הסיכון שלהם לחזרת הסרטן. נדרשים מחקרים נוספים כדי לבחון את הנושא. בינתיים, החוקרים מקווים שהממצאים יספקו מוטיבציה לחולי סרטן לשמור על הרגלים בריאים. 

 

 

J Clin Oncol 32:5s, 2014. suppl; abstr 1514

 

מינרבה1
17/06/14 10:57
כמה שנים אחרי טיפול ? איזה טיפול ?
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: