מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותאיך מארגנים סדר פסח עם הפרעות קשב וריכוז?

איך מארגנים סדר פסח עם הפרעות קשב וריכוז?

ארגון סדר פסח זו משימה קשה לכולם, אבל לאנשים עם ADHD היא קשה במיוחד. כך תעברו את זה בשלום

מאת נעמי ונקרט
21/03/18
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הגיע התור שלכם לארח? במקום לתת לעצם המחשבה להדיר שינה מעיניכם, קחו שליטה על המצב. נכון, קשיי קשב וריכוז הם לא השותפים הטבעיים לארגון אירוע גדול, אולם בעזרת מספר פעולות אפשר לשרוד ואפילו ליהנות.

 

עושים רשימה

 

בשלב הראשון חשוב לתת ממדים אמיתיים ל"מפלצת". קנו מחברת מיוחדת רק לעניין ליל הסדר. רשמו את כל המשימות לפי קטגוריות, לדוגמה: 1) סידור/ניקיון הבית 2) תכנון תפריט 3) קניות 4) הזמנת אורחים 5) בישול 6) קישוט. מומלץ לכתוב בעיפרון. אם גם זה קשה, תתקשרו למישהו שאתם מעריכים שכבר עשה את זה ותעזרו בו כדי להכין את הרשימה. 

 

מבינים שאתם לא סופרמן ולא צריכים להיות סופרמן

 

לא כדאי שתעשו הכל לבד. לא מצפים מאף אחד לעשות את כל העבודה לבד ולא מקבלים צל"ש על "הקרבה" או "אסתדר לבד" וזה לא משנה אם "אמא תמיד עשתה הכל לבד". אף אחד לא יזכור למחרת. ככל שתיקחו על עצמכם פחות משימות לעשות לבד, כך איכות הביצוע יכולה להיות גבוהה יותר. אם תצטיינו במנה העיקרית, בסידור שולחן או פשוט באווירה כיפית - זה מה שיזכרו. גם בעניין רשימת המוזמנים, אתם לא חייבים להזמין את כל עזובי העיר. קחו על עצמכם רשימת מוזמנים סבירה ונעימה.

 

מאצילים סמכויות 

 

אנשים אוהבים להשוויץ בתחומים בהם הם מוצלחים. אם הדודה טובה בקינוחים - אל תיקחו את זה ממנה. אם הדוד מכיר את המקום הטוב ביותר לקנות בשרים בזול - שיקנה. החוכמה היא לא רק לדעת לקבל עזרה, אלא להשתמש בה בתבונה.

 

תעברו על הרשימה שלכם ורשמו מי יכול לעזור ובאיזה תחום. תתחילו בבני הבית - לכל אחד יכול להיות תפקיד בהכנות. זה גם משרת אתכם בקידום האירוע וגם טוב לגיבוש המשפחה.

 

לאחר שהחלטתם מי כדאי שיעשה מה, תתקשרו ותבקשו - וזאת כאשר המחברת מונחת לפניכם. הקפידו לרשום אחרי כל שיחה מה סיכמתם שכל אחד יעשה. זה ימנע בלבולים וטביעה בים הפרטים. 

 

מתכננים לוח זמנים

 

אחד הקשיים הגדולים ביותר יכול להיות בתכנון הזמן. אנחנו חושבים שייקח חמש שעות לנקות את הבית ובסוף זה לוקח יומיים. אנחנו חושבים שייקח רבע שעה לנקות את הדג וזה לוקח שעות. אז מה עושים?

 

קודם כל, עוברים על התוכנית שוב ורושמים את המטלות האישיות לפי הסדר. ליד כל מטלה רשמו עד מתי צריך לסיים אותה וכמה זמן אתם חושבים שייקח לבצע אותה.

 

ואז - תכפילו את הזמן הזה באחד וחצי. מעבר לכך, הוסיפו עוד זמן לאירועים בלתי צפויים. אם אתם רואים מראש שאין לכם מספיק זמן ביום להספיק את כל המטלות האישיות, נסו לחשוב שוב על חלוקת המטלות. אל תעמידו את עצמכם בפני מצב בלתי אפשרי.

 

מקפידים על מעקב ובקרה

 

התוכנית במקומה, אבל הרבה תוכניות יפות נופלות בשלב הבקרה. בהתחלה יש התלהבות ויש אנרגיות ורעיונות בשפע. אחר כך המציאות מכה והשגרה משתלטת. אם אנחנו רוצים שזה יצליח, אנחנו צריכים כל יום לחזור למחברת, לראות איך התקדמנו ולתקן ולהוסיף איפה שצריך.

 

משתמשים בעזרים 

 

כיום העזרה נמצאת במרחק נגיעה. אם אתם צריכים לתכנן תפריט, אל דאגה - אתם לא לבד. פיתחו אינטרנט והקלידו בגוגל "תפריט ליל הסדר". מצאו שם משהו שאתם אוהבים ויכולים לעמוד בו. אם אתם מתקשים להרכיב רשימת קניות, יש הרבה אתרים עם מתכונים אשר מספקים רשימות קניות לכל מנה.

 

אם אתם לא מסתדרים עם הניקיון, קחו עזרה מקצועית. אם אין לכם או לאף אחד בבית מושג איך לערוך את שולחן הסדר - בקשו מאחד האורחים להקדים ולעזור לכם.

 

דוחים פרויקטים אחרים

 

פסח מהווה הזדמנות נהדרת לסדר את המחסן, לשתול דשא, לבנות מדפים, לחדש קשרים עם חברים אבודים ולנקות את שולחן העבודה במחשב. אבל חשוב שתתמסרו לפרויקט אחד כל פעם. השנה אתם עושים את הסדר - זה מספיק לעכשיו!

 

 

* הכותבת היא ממרפאת פוקוס, המרכז הרפואי שיבא

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: