סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותאיך משפיע איזון הסוכרת על מצב הכליות?

איך משפיע איזון הסוכרת על מצב הכליות?

מחקר-על בחן כיצד שליטה קפדנית על רמות הסוכר בדם באנשים עם סוכרת סוג 2 משפיעה על הסיכון למחלות כליה

מאת מערכת כמוני
11/06/12
תגובות 0

איזון קפדני של רמות הסוכר לא בהכרח קשור עם כליות בריאות (צילום: Shutterstock)
איזון קפדני של רמות הסוכר לא בהכרח קשור עם כליות בריאות (צילום: Shutterstock)

 

סקירה מעמיקה של המידע הקיים משבעה מחקרים קליניים שכללו יחד כ- 28,000 חולי סוכרת סוג 2, מעלה את האפשרות ששליטה קפדנית על רמות הסוכר בדם לא בהכרח קשורה להשלכות קליניות על בריאות הכליות.

 

יש מומחים המאמינים כי שליטה קפדנית על הסוכר בדם תסייע למנוע מחלות כליה באנשים עם סוכרת סוג 2 – מחלה המהווה גורם סיכון למחלות כליה. חוקרים מאוניברסיטת ייל ערכו סקירת מחקרים כדי לבחון אם שליטה אינטנסיבית על רמות הסוכר בדם אכן תתבטא בכליות בריאות יותר.

 

מהממצאים שפורסמו בכתב העת Archives of Internal Medicine, עולה כי כשהחוקרים השוו ניהול סוכרת קפדני לעומת ניהול סוכרת רגיל, נמצא כי איזון קפדני נקשר לירידה בשכיחות של המצאות חלבון בשתן שיכול לרמוז על מחלת כליות (ירידה של 14% בשכיחות של microalbuminuria וירידה של 26% בשכיחות macroalbuminuria).

 

יחד עם זאת, כשנבדקו מדדים קליניים - הכפלת רמות הקריאטינין בדם (מדד המצביע על מחלת כליות), מחלת כליות סופנית ומוות ממחלת כליה - לא נמצאו הבדלים משמעותיים במהלך תקופת המעקב (בין שנתיים ל- 15 שנים).

 

החוקרים הסיקו כי למרות ששליטה קפדנית על רמות הסוכר בדם מפחיתה את הסיכון לחלבון בשתן, אין עדויות מספקות לכך שהיא מפחיתה את הסיכון להשלכות קליניות משמעותיות על בריאות הכליות. 

 

בתגובה לפרסום ממצאי המחקר, מומחים נוספים אומרים כי, במיוחד לאור העדויות החדשות, יש לשקול את היתרונות הפוטנציאליים של שליטה אינטנסיבית על רמות הסוכר מול הסיכונים האפשריים.

 

מומחים אחרים אומרים כי יש לבדוק את השפעת איזון הסוכר בדם על הכליות במשך תקופת מעקב ארוכה יותר, לפני שמגיעים למסקנות בנושא.

 


Arch Intern Med. 2012, 172(10), 761-769

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: