כמוניהשמנהחדשותאיך ניתוח בריאטרי ישפיע על הזוגיות?

איך ניתוח בריאטרי ישפיע על הזוגיות?

חוקרים מצאו כי נשואים נוטים לרדת פחות במשקל לאחר ניתוח בריאטרי בהשוואה לרווקים. עוד נמצא: היחסים הזוגיים עלולים להיפגע לאחר הניתוח

מאת מערכת כמוני
10/02/16
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לבני זוג עשויה להיות השפעה משמעותית על מנהגי האכילה והפעילות הגופנית של אנשים המבקשים לרדת במשקל. אבל ההשפעה אינה תמיד חיובית. למעשה, מחקר חדש שפורסם בכתב העת Obesity Surgery מצא כי אנשים נשואים נטו לרדת פחות במשקל לאחר ניתוח בריאטרי בהשוואה למנותחים רווקים. עוד הם גילו כי יחסים בין בני זוג נטו להיפגע לאחר הניתוח.

 

האוכל הוא רכיב מאוד מרכזי בחיי המשפחה. חוקרים מאוניברסיטת מדינת אוהיו ביקשו לבחון כיצד ניתוח שמשפיע באופן כה ניכר על היכולת לאכול כפי שאדם אכל בעבר משפיע על הזוגיות וכיצד הזוגיות עשויה להשפיע על תוצאות הניתוח.

 

לשם כך הם חיפשו מחקרים על ניתוחים בריאטריים שבחנו את השפעת הניתוח על איכות הזוגיות ואת ההשפעה של זוגיות על ההרזיה לאחר הניתוח, שפורסמו בין השנים 1990 ל-2014. ניתוח הנתונים כלל 13 מחקרים, רובם נערכו בקרב אנשים שעברו ניתוח מסוג מעקף קיבה. 

 

מתוך שישה מחקרים שבחנו נישואים והרזיה, ארבעה הראו כי מטופלים שהיו נשואים ירדו פחות במשקל בהשוואה לרווקים. אחד המחקרים, שבחן 180 מנותחי מעקף קיבה, הראה כי למנותחים נשואים הייתה סבירות גבוהה פי 2.6 לא להגיע למשקל המטרה שלהם שנה לאחר הניתוח. מחקר אחר הראה כי למטופלים שאינם נשואים סבירות גבוהה פי 2.7 להקפיד לאחר הניתוח על הדיאטה ועל מטרות הפעילות הגופנית. שני המחקרים האחרים בקטגוריה לא מצאו קשר בין מצב משפחתי למשקל שהמטופלים איבדו לאחר הניתוח. אף אחד מהמחקרים לא הראה כי מנותחים נשואים מגיעים להישגים טובים יותר לאחר הניתוח.

 

שיפור בחיי המין, פגיעה באיכות הקשר

 

10 מחקרים כללו מידע על איכות הזוגיות לאחר ניתוחים בריאטריים. החוקרים מצאו עדויות לכך שבקרב חלק מהמנותחים, הנישואים מתדרדרים לאחר הניתוח. מחקר אחד לדוגמה, מצא כי בעלים נטו יותר להיות לא מרוצים לאחר שהאישה עברה ניתוח, במיוחד אם האישה הפכה אסרטיבית יותר.

 

לעומת זאת, שלושה מחקרים שבחנו מיניות לאחר הניתוח, הצביעו על כך שניתוחים בריאטריים הובילו לקיום יותר יחסי מין וליותר הנאה מיחסי מין. 

 

החוקרים אומרים כי ממצאי המחקר ממחישים את החשיבות של עבודה עם משפחות של מטופלים לפני ואחרי הניתוח הבריאטרי, כדי לספק למטופלים תמיכה מירבית ולהעניק להם את הסיכוי הגבוה ביותר להגיע למשקל המטרה ולשמור עליו.

 

 

Obesity Surgery, Volume 25, Issue 12, pp 2436-2442

 

לקבוצת ניתוחים בריאטריים

 

על הימים שאחרי ניתוח בריאטרי 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: