סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותאיך נראית סוכרת 1? צפו בתיעוד המיוחד

איך נראית סוכרת 1? צפו בתיעוד המיוחד

לראשונה: סרטונים מתעדים את תהליכי ההרס של תאי הבטא בלבלב, כפי שמתרחש בחולי סוכרת נעורים

מאת מערכת כמוני
05/12/11
תגובות 0

צינור הלבלב (צילום: Shutterstock)
צינור הלבלב (צילום: Shutterstock)

 

חוקרים מממכון La Jolla בקליפורניה צילמו בזמן אמת את תהליכי ההרס של תאי הבטא בלבלב על-ידי תאי הדם הלבנים של המערכת החיסונית בעכברים. 

 

סוכרת סוג 1 המכונה גם "סוכרת נעורים" נגרמת מהרס תאי הבטא בלבלב - התאים שמייצרים אינסולין - על-ידי מערכת החיסון של הגוף. כתוצאה מכך בגוף אין אינסולין, והחולה חייב אינסולין מבחוץ כדי לחיות. ללא אינסולין, סוכרים מצטברים בדם ונוצר חוסר של סוכר בתאים, מה שעלול לגרום לנזקים קשים.


הצילומים מספקים מידע חדש על היווצרות המחלה וגם מסבירים למה הרס תאי הבטא מתרחש באופן איטי כל-כך. מידע כזה יכול לתרום למציאת תהליכים שיבלמו את התפתחות המחלה.


זאת פריצת דרך בצילומי וידאו של הלבלב של העכבר החי והם מראים בפירוט את התרחשות המחלה. בסרטונים ניתן לראות גופיפים קטנטנים מתרוצצים כמו נמלים ומחפשים "טרף". אלה הם כמובן תאי הדם הלבנים של מערכת החיסון, שבטעות מחפשים תאים מייצרי אינסולין על מנת להשמידם.

 

 

הצילום התאפשר באמצעות שיטת הדמיה חדשה (two-photon microscope) של הלבלב החי הנמצא בעומק הגוף של העכבר. ההדמיה מאפשרת לראות את האינטראקציות בין התאים בזמן אמת, בלי להרוס אותם.

 

החוקרים ראו בצילומים איך מגיעים התאים הלבנים אל הלבלב והצליחו לזהות את כלי הדם הספציפיים המאפשרים את תנועתם, הגעתם אל הלבלב ואת ההרס.

 

ממצא נוסף שעלה מהסרטונים הוא שנדרשים המון תאי דם לבנים כדי לגרום לנזק משמעותי בלבלב, מה שמצביע על כך שהמחלה מתפתחת לאט, כשתהליך ההרס של תאי הבטא מתחיל זמן רב לפני שנראים הסימנים למחלה. המחלה מופיעה רק כשנהרסים 90% מתאי הבטא בלבלב.

 

החוקרים מתכוונים כעת להשקיע במחקר בניסיון למנוע מהתאים הלבנים להגיע אל הלבלב מלכתחילה.

 

 

התסמינים שיכולים לרמז על כך שהילד שלכם סובל מסוכרת סוג 1


J Clin Invest. Dec.1, 2011
 

 תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: