חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותאין כניסה לכסא גלגלים בבתי עלמין צבאיים

אין כניסה לכסא גלגלים בבתי עלמין צבאיים

בתי עלמין צבאיים רבים ברחבי הארץ אינם נגישים לכסא גלגלים

מאת מערכת כמוני
14/04/10
תגובות 0

אין כניסה לנכים בכסא גלגלים
אין כניסה לנכים בכסא גלגלים

האם נכה בכסא גלגלים לא יכול להגיע לטקס זיכרון בבית עלמין צבאי ? מתברר שלא בכולם.

 

לפי סיור שנערך על ידי עמותת הנגישות עולה כי בארץ ישנם בתי עלמין רבים בהם נמנעת כניסת נכה בכסא גלגלים עקב חוסר נגישות. כך למשל בבית עלמין צבאי בגדרה נמנעת כניסה של אנשים בעלי מוגבלויות אשר מתניידים בעזרת כסא גלגלים וזאת בגלל   2 מדרגות אשר מונעות כניסת הנכה.

 

לדברי יו"ר העמותה, יובל וגנר, המצב דומה גם בבתי העלמין הצבאיים ברחובות ובראשון לציון. "עלות התיקון והתקנת הרמפה היא אפסית, אולי כמה מאות שקלים. אנו נדרוש משר הביטחון שעד ליום הזיכרון בשנה הבאה גם בעלי מוגבלויות יוכלו לעלות לקברי יקיריהם".

 

חבר הכנסת אילן גלאון (מרצ) שהצטרף לסיור אמר " נכה שמגיע לבית עלמין לא נגיש נתקל בביזיון ובהשפלה. אז נכון, יש לנו איומים, אבל לעשות רמפה פשוטה בעלות של מאות שקלים זה דבר בסיסי, על מנת שלכל אדם תהיה יכולת להגיע לקברים בצורה מכובדת".

 

גם ח"כ מטלון הביע זעם למראה המדרגות שמנעו את עלייתו לקברים. "אלו דברים שאינם מתקבלים על הדעת", אמר והוסיף: "יש כאן עניין של ערכיות וכבוד האדם. לצערי מה שקורה כיום זו השפלה שנובעת מאטימות".

 

משרד הביטחון מסר בתגובה: "השקענו שלושה מיליון שקלים בשנה האחרונה לבניית שבילי גישה לנכים. לצערנו יש בתי קברות בהם לא ניתן לבצע הנגשה עקב אי יכולת להזיז קברים. עם זאת, בשנים האחרונות ההנגשה לנכים נקבעת כבר ברמה התכנונית".

 

מקור-וואלה חדשות

 

ערכה: אנה רייזמן

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: