חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותאינטרנט לאנשים מוגבלים

אינטרנט לאנשים מוגבלים

מדובר במערכת שנועדה לפשט את הקשר בין אנשים מוגבלים לגלישה באינטרנט. מצד אחד, נבדקה מערכת המאפשרת ליצור אינטרנט יותר אישי עבור נכים, אך במקביל גם יוצרו טכניקות חדשניות להתאמת דפי האינטרנט לצורכי האדם המוגבל

מאת מערכת כמוני
07/03/10
תגובות 0

הנגשת אינטרנט לאנשים מוגבלים
הנגשת אינטרנט לאנשים מוגבלים

מדובר במערכת בשם (Web Accessibility Quantitative Metric (WAQM אשר באופן אוטומטי מודדת את רמת הנגישות של כל דף אינטרנט. יתרה על כן, מדובר במערכת גמישה: את רמת הנגישות ניתן למדוד בהתאם לסוג הנכות של כל אדם. ובעוד לא ניתן למדוד בצורה מלאה כל סוג של נכות  (למשל, בקרב אנשים עיוורים קיימים סוגים רבים), מר ויגו הוכיחו כי המערכת אמינה, וזאת לאחר שנבדקה על ידי שני פאנלים של מומחים לסוגי נכות שונים.

 

מערכת WAQM

כלי הערכה יוצר באופן אוטומטי דוח של כל דף אינטרנט. המערכת WAQM עושה אלגוריתם זה עם נתונים על דף האינטרנט על מנת לחשב את רמת הנגישות. בדרך זו, כאשר אדם עיוור מבצע חיפוש באינטרנט, קריטריונים הקשורים לנכות שלו נלקחים בחשבון, יחד עם קריטריוני החיפוש הרגיל. ליד כל קישור מופיע שם המקביל לרמת הנגישות. לדברי מר ויגו, הודות למערכת זו, אנשים עם מוגבלות בטוחים יותר ויש להם שליטה רבה יותר בעת ביצוע חיפוש באינטרנט. המערכת מאפשרת גם  וריאציות שונות: למשל, כלי שנועד להגדיל את האותיות על המסך או לספק את המחשב עם קול. לדברי מר ויגו, חשוב במיוחד לציין את ההתקן עבור גישה לאינטרנט ואת סוג הנכות של המשתמש. חשוב לדעת אם המשתמש ניגש לאינטרנט דרך מחשב רגיל, מחשב נייד או מחשב כף יד כדי לאשפר למערכת לספק תוצאה נכונה, כמו גם ציון לאיזו קבוצת נכות האדם שייך.

 

זה לא מספיק שיש מקלדת ברייל או מחשב שמדבר. עד שאינטרנט יותאם טוב יותר לצרכים של אנשים מוגבלים, לנכים יהיה חסרון גדול ביחס לגולשים אחרים.

 

מתוך-ScienceDaily

 

תרגום ועריכה: אנה רייזמן

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: