חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותאישה משותקת הטיסה F-35 בסימולטור בכוח המחשבה

אישה משותקת הטיסה F-35 בסימולטור בכוח המחשבה

אישה מושתקת בארבע גפיים הטיסה מטוס קרב בסימולטור בהצלחה רבה, בכוח המחשבה בלבד

מאת אלה הר-נוי
04/03/15
תגובות 3

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

ז'אן שוארמן בת ה-55 מושתקת בארבע גפיים. בשנת 2012 היא עלתה לכותרות לאחר שהסכימה שמנתחים ישתילו במוחה אלקטרודות שיאפשרו לה לשלוט ביד רובוטית המאפשרת לבצע תנועות מורכבות הנדרשות בחיי היום-יום, באמצעות כוח המחשבה בלבד. לאחר הניתוח היא הרימה את היד לתת כיף, אחזה אובייקטים והזיזה אותם ממקום למקום ואפילו האכילה את עצמה שוקולד.

 

כעת מדווח כי שוארמן הטיסה מטוס קרב מסוג F-35 בסימולטור, גם זאת בכוח המחשבה בלבד, במסגרת ניסוי שעורכת הסוכנות הממשלתית Defense Advanced Research Projects Agency - או בקיצור DARPA - המהווה חלק ממחלקת ההגנה האמריקאית ועוסקת בפיתוח טכנולוגיות לצבא, בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג.

 

 שוארמן חוברה לסימולטור ושלטה ישירות על מטוס הקרב, ללא שימוש בג'ויסטיק. לא פורסמו פרטים רבים על הניסוי, אבל את התוצאות תוכלו לראות בסרטון הבא: 

 

 

ב-1996 שוארמן הייתה אם לשניים בת 36, בעלת עסק משגשג לארגון מסיבות. יום אחד היא החלה להרגיש שהרגליים שלה נגררות. תוך שנתיים רגליה וידיה נחלשו באופן הדרגתי, עד שנזקקה לכיסא גלגלים ולמטפלת שתסייע לה בביצוע פעולות בסיסיות, עקב מחלה שגורמת לניוון הדרגתי של הקשרים בין המוח והשרירים. לבסוף היא לא יכלה להזיז את ידיה ורגליה בכלל.

 

בפברואר 2012 היא הצטרפה למחקר ועברה ניתוח במסגרתו הושתלו במוחה שתי רשתות זעירות של אלקטרודות עם 96 נקודות מגע קטנות. נקודות האלקטרודות מקבלות אותות ממוליכים עצביים (נוירונים) בהתאם למחשבות ומחשב משתמש באלגוריתמים כדי לזהות את הדפוסים של האותות הקשורים לתנועה מדומיינת מסוימת, כמו הרמת היד או סיבוב פרק היד. כך הכוונה לזוז מתורגמת לתנועה של ממש שבאה לידי ביטוי ביד הרובוטית. 

 

 

pfs1
21/03/15 21:30

התחלתי לקרא שם - ונדהמתי לגלות שהיא הפעילה זרוע רובוטית בעלת 7 מימדים  human-like robot arm in seven dimensions (7D), ככתוב שם. נכון שאנגלית אינה שפת האם שלי - אבל שבעה מימדים בעולמנו הת...

התחלתי לקרא שם - ונדהמתי לגלות שהיא הפעילה זרוע רובוטית בעלת 7 מימדים  human-like robot arm in seven dimensions (7D), ככתוב שם.

נכון שאנגלית אינה שפת האם שלי - אבל שבעה מימדים בעולמנו התלת מימדי - זה גדול עלי לגמרי.


אלה-הר-נוי
06/03/15 12:13

אם אתה רוצה להעמיק יש לך עוד פרטים כאן:

http://upmc.com/media/NewsReleases/2012/Pages/bci-press-release-chocolate.aspx

 

...

אם אתה רוצה להעמיק יש לך עוד פרטים כאן:http://upmc.com/media/NewsReleases/2012/Pages/bci-press-release-chocolate.aspx 


pfs1
06/03/15 12:10

לא מתווכחים עם הצלחה - אבל הסיפור הוא מאד לא ברור.

אם יש לה בעיה בהולכת מסרים מהמח לשריר - למה האלקטרודות במוח כן מצליחות להעביר את המסרים ליד הרובוטית [ מה שזה לא יהיה]. - בהשערה שההולכה...

לא מתווכחים עם הצלחה - אבל הסיפור הוא מאד לא ברור.אם יש לה בעיה בהולכת מסרים מהמח לשריר - למה האלקטרודות במוח כן מצליחות להעביר את המסרים ליד הרובוטית [ מה שזה לא יהיה]. - בהשערה שההולכה נעשית בתיווך מערכת העצבים שלה שלא ממש מתפקדת באוריגינל עם היד הטבעית.אם זה מעקף למערכת העצבים המקורית - זה היה יכול להיות יותר הגיוני ןמזכיר במידה מסוימת [ אם כי יותר מרשימה] את הפרויקט שחברת נס הישראלית ניסתה בעבר, להוליך פגועי חוט שדרה על ידי עיקוף המערכת העיצבית הפגועה.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: