מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותאישיות מופנמת ושעור תמותה גבוה

אישיות מופנמת ושעור תמותה גבוה

דפוס אישיות D, מגדיר את קבוצת האנשים המופנמים החווים רגשות שליליים ונמנעים מלבטא את עצמם בחברה, נמצא כגורם סיכון עצמאי לתמותה ממחלות לב

מאת מערכת כמוני
10/09/09
תגובות 0

בספרות לא קיימות עבודות משמעותיות אשר בדקו את השפעת הנטיות הפסיכולוגיות על הפרוגנוזה של מחלת כלי דם. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם לדפוס אישיות זה השפעה על שיעור התמותה במחלת כלי דם הקפיים. המחקר נעשה בשילוב מחלקת כלי דם ומחלקה פסיכאטרית של שני בתי חולים אוניברסיטאים בהולנד.

 

במחקר נבדקו 184 מטופלים עם מחלת כלי דם הקפית (גיל ממוצע 64.8) על פני תקופת מעקב של ארבע שנים. החוקרים קבעו את דפוס אישיות D על פי שאלון וכן עקבו אחר כל סיבות המוות בקרב אוכלוסיית המחקר.


במהלך תקופת המעקב של ארבע שנים, נפטרו 16 חולים (8.7%). לאחר התאמה של גיל ומין נמצא שדפוס אישיות D נמצא גורם בלתי תלוי לחיזוי תמותה, כמו גם: סוכרת, גיל מבוגר, מחלת ריאות, מחלת כליות ואינדקס עקב- זרוע גבוה (מדד לחומרת מחלת כלי הדם ההקפית, הנגזר מהיחס בין לחצי דם/ דופק בין עקב לזרוע).

 

לאחר התאמה של כל הגורמים הללו עדיין נמצא שדפוס אישיות D מעלה את הסיכון לתמותה פי 3. מסקנת החוקרים הייתה שדפוס אישיות D הוא גורם סיכון בלתי תלוי לתמותה ממחלת כלי דם הקפיים ויש מקום להעריך דפוסי אישיות בקרב אוכלוסיית חולים אלו.


Arch Surg. 2009, 144(8), 728-733
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: