כמונינשימהחדשותאיש המרלבורו מת ממחלת המעשנים

איש המרלבורו מת ממחלת המעשנים

אריק לוסון, השחקן ששימש בעברו כפרזנטור של סיגריות מרלבורו בדמות "איש המרלבורו", מת מ-COPD

מאת אלה הר-נוי
27/01/14
תגובות 0

(אריק לוסון כאיש המרלבורו)
(אריק לוסון כאיש המרלבורו)

אריק לוסון, השחקן שהיה הפרזנטור של סיגריות מרלבורו בשנים 1978-1981, מת מאי ספיקת ריאות לאחר התדרדרות במחלת ה-COPD (מחלת ריאות חסימתית כרונית) שפיתח בעקבות שנים של עישון.

 

מלבד היותו "איש המרלבורו", לוסון היה שחקן עסוק שהופיע בסדרות כמו "המלאכיות של צ'רלי", "משמר המפרץ" ו"שושלת". בשנות ה-90 הוא נאלץ לקטוע את קריירת המשחק שלו, לאחר שנפצע על הסט בצילומי מערבון.

 

לוסון שעישן מגיל 14, לא הצליח להיגמל מהסיגריות. אך לאחר ימיו כפנים של מרלבורו, הוא בחר להופיע בקמפיין נגד עישון - פרודיה על איש המרלבורו אותו גילם - שהדגיש את הנזקים הבריאותיים של העישון. בתקופה זו הוא עדיין עישן בעצמו, והוא המשיך לעשן עד שלקה ב-COPD.

 

מחלתו הלכה והחמירה, עד שלוסון נזקק לטיפול רציף בחמצן ותרופות רבות. בסוף השבוע האחרון אשתו הודיעה כי הוא נפטר בביתו שבקליפורניה, כשהוא בן 72.

 

COPD הינה מחלה מתקדמת המתאפיינת בהגבלה כרונית בזרימת האוויר בעץ הסמפונות. הגורם להגבלה בזרימת האוויר הוא תגובה דלקתית של הסמפונות הנובעת מפגיעת חלקיקים מזיקים או גזים שונים, מרביתם מגיעים מעשן הסיגריות. זו הסיבה שבגללה COPD נחשבת למחלתם של המעשנים. כ-80 אחוז מהחולים במחלה הינם מעשנים בעבר או בהווה.

 

בעבר מספר שחקנים ודוגמנים ששימשו כפרזנטורים של מרלבורו נפטרו לאחר שחלו במחלות ריאה הנגרמות מעישון, בהם דיוויד מילאר שמת מנפחת הריאה ב-1987 ודייויד מקלין שמת מסרטן הריאה ב-1995.  

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: