הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהחדשותאכילה בולמוסית – סיכון מוגבר לשימוש בסמים

אכילה בולמוסית – סיכון מוגבר לשימוש בסמים

מחקר: לבני נוער שמדווחים על אכילה בולמוסית או אכילת יתר סבירות גדולה יותר להתחיל להשתמש בסמים

מאת אלה הר-נוי
11/12/12
תגובות 0

הסבירות להתחלת השימוש במריחואנה הייתה כמעט כפולה באלה שסבלו מאכילה בולמוסית (צילום: Shutterstock)
הסבירות להתחלת השימוש במריחואנה הייתה כמעט כפולה באלה שסבלו מאכילה בולמוסית (צילום: Shutterstock)

האם יש קשר בין הפרעות אכילה לשימוש בסמים? מחקר חדש מצא כי בני נוער ומבוגרים צעירים שאוכלים יתר על המידה או סובלים מאכילה בולמוסית, נוטים יותר להתחיל להשתמש במריחואנה וסמים אחרים מאשר אלה עם הרגלי אכילה רגילים. אכילה בולמוסית נקשרה גם לסבירות גבוהה להשמנה ולהתפתחות של תסמיני דיכאון.

 

המחקר ארוך הטווח שפורסם בכתב העת Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine, בדק את השפעותיהן השליליות של אכילת יתר ללא אובדן שליטה והפרעת אכילה בולמוסית - המאופיינת באובדן של שליטה - בכמעט 17,000 בני אדם. הנחקרים היו בני 9 עד 15 בתחילת המחקר בשנת 1996, ומנהגי האכילה שלהם הוערכו באמצעות שאלונים כל שנה-שנתיים עד שנת 2005.

 

בעת ההערכה הראשונית, 22.3% מהמשתתפים היו בעלי עודף משקל או שמנים, 12.2% השתמשו במריחואנה ו-9.1% השתמשו בסם אחר מלבד מריחואנה. בין הגילאים 16 עד 24, אכילה בולמוסית קבועה הייתה נפוצה בעד 3% מהבנות ועד 1% מהבנים. 

 

לאחר שהחוקרים מבית החולים לילדים בבוסטון לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות, הם מצאו כי אכילה בולמוסית (אך לא אכילת יתר) נקשרה עם סיכון מוגבר ב-0.73% לפתח עודף משקל או השמנה ועליה של יותר מפי 2 בסיכון להופעה של תסמיני דיכאון.

 

הסבירות להתחלת השימוש במריחואנה הייתה גבוהה פי כמעט 3 בקרב אלה שאכלו יתר על המידה ופי כמעט 2 בקרב אלה שסבלו מאכילה בולמוסית. הסבירות להתחלת השימוש בסמים אחרים הייתה גבוהה ב-89% בקרב אלה שאכלו יותר על המידה וב-59% בקרב אלה שסבלו מאכילה בולמוסית.

 

החוקרים מציינים כי חשוב לאתר ילדים ובני נוער הסובלים מאכילה בולמוסית, שלפעמים לא שמים אליהם לב כי משקלם עשוי להיות תקין.

 

 

Arch Pediatr Adolesc Med. Published online December 10, 2012

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: