כמוניכליותחדשותאלופורינול עשוי להאט התקדמות מחלת כליות כרונית

אלופורינול עשוי להאט התקדמות מחלת כליות כרונית

טיפול באלופורינול קשור עם האטת התקדמות מחלת כליה כרונית, הפחתת אשפוזים והפחתת אירועים קרדיווסקולריים.

מאת מערכת כמוני
20/06/10
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

היפראוריצמיה (רמות גבוהות של חומצת שתן בדם) קשורה עם יתר לחץ דם, דלקת, התקדמות מחלת כליות כרונית ותחלואה קרדיווסקולרית. אולם, לא קיים מידע על השפעת טיפול באלופורינול (זילול), המפחית רמות חומצת שתן בדם, על מחלת כליות כרונית.

 

במחקר הנוכחי השתתפו 113 חולים עם מחלת כליות כרונית, עם GFR פחות מ-60. 57 חולים טופלו באלופורינול (100 מ"ג ליום) ו-56 חולים לא קיבלו טיפול, והיוו את קבוצת הביקורת. החולים היו במעקב במשך כשנתיים, במהלכן עקבו אחר פרמטרים שונים, כגון התקדמות מחלת הכליות, אירועים קרדיווסקולריים, אשפוזים ומדדים מעבדתיים של דלקת.

 

החוקרים מצאו כי בקרב החולים שטופלו באלופורינול חלה ירידה משמעותית ברמות חומצת השתן בדם, וכן במדדים של דלקת, כגון CRP. כעבור 24 חודשי טיפול, ה-GFR ירד ב-3.3 בקבוצת הביקורת, לעומת 1.3 בלבד בקבוצת הטיפול.

 

בנוסף לכך, הטיפול באלופורינול היה קשור עם ירידה של כ-71% בשיעור האירועים הקרדיווסקולריים, וירידה של 62% בשיעור האשפוזים מכל סיבה שהיא.

 

החוקרים מסכמים כי הטיפול קשור עם ירידה משמעותית בקצב התקדמות מחלת הכליות, ירידה בשיעור אשפוזים ותחלואה קרדיווסקולרית. דרושים מחקרים נוספים גדולים ומבוקרים לאשש ממצאים אלו.

 

 www.medscape.com/viewarticle/723318

 

תרגום ועריכה: ד"ר נעמי לוין-יינה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: