מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותאזהרה: אנטיביוטיקה נפוצה מעלה את הסיכון לתמותה בחולי לב

אזהרה: אנטיביוטיקה נפוצה מעלה את הסיכון לתמותה בחולי לב

מנהל התרופות האמריקאי מפרסם אזהרה על אנטיביוטיקה מסוג קלריתרומיצין המסוכנת לחולי לב

מאת דן אבן
28/02/18
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) פרסם בימים האחרונים אזהרה מפני האנטיביוטיקה קלריתרומיצין (Clarithromycin) המסוכנת לחולי לב ומעלה אצלם את הסיכון לסיבוכים לבביים ולתמותה. 

 

קלריתרומיצין היא אנטיביוטיקה נפוצה ממשפחת המקרולידים, המשמשת כיום בעיקר לטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה התחתונות, לרבות דלקת סמפונות חריפה או כרונית (ברונכיטיס) ודלקת ריאות, וכן זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, לרבות כאלה המתבטאים בדלקת גרון וסינוסיטיס. במינונים נמוכים מצוי לעתים קלריתרומיצין בתכשירים אנטיביוטיים המשמשים לטיפול בזיהומים קלים של העור או הרקמות הרכות. כמו כן, התרופה משמשת לטיפול בדלקת גרון נפוצה על רקע הידבקות בחיידק הסטרפטוקוק בקרב אנשים הרגישים לטיפול בפניצילין – המהווה את הטיפול האנטיביוטי המסורתי במצבים אלה. כמו כן, לעתים נעשה שימוש בקלריתרומיצין לטיפול בזיהומים באזורים אחרים בגוף, לרבות דלקות אוזניים.

 

קלריתרומיצין משמש עוד כתרופה הניתנת בשילוב עם תרופות אחרות מקבוצת מעכבי משאבות פרוטונים/ מעכבי משאבות מימן כטיפול בחיידק הליקובקטר פילורי העלול לגרום לחומציות בקיבה ולאולקוס (כיב קיבה). התרופה גם ניתנת לעתים כטיפול לזיהום בחיידק MAC (קיצור של Mycobacterium Avium Complex) שעלול להתפתח בעיקר בקרב נשאי HIV.

 

בישראל משווק קלריתרומיצין בשמות המסחריים קארין, קלסיד וקלרידקס.

 

סיכון מוגבר לתמותה אחרי שנים

 

באזהרת המנהל מתבקשים רופאים להיזהר בעת רישום התרופה למטופלים המוכרים כחולי לב עקב סיכון לסיבוכים שעלולים להתפתח גם שנים לאחר נטילת התרופה. האזהרה מבוססת על ממצאי מעקב שנמשך עשר שנים אחר חולי לב מתוך מחקר קליני גדול בשם CLARICOR, בו נצפתה עלייה פתאומית ובלתי צפויה בתמותה בקרב מטופלים עם טרשת עורקים כלילית בעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב, כשאלה נטלו קלריתרומיצין למשך שבועיים לפחות.

 

בהודעת המנהל נמסר כי אין הסבר ברור מדוע קלריתרומיצין עלול להעלות את הסיכון לתמותה בקרב חולי לב, כשסוגים אחרים של אנטיביוטיקה אינם מובילים בהכרח להשפעה זו.

 

עד כה פורסמו שישה מחקרים שבחנו את השפעות האנטיביוטיקה קלריתרומיצין על חולים עם מחלת לב כלילית, כאשר בשניים נמצאה עדות לסיכונים ובארבעה לא נמצאה עדות שכזו. עם זאת, המחקר האחרון – CLARICOR, בהיותו מחקר פרוספקטיבי המבוצע בזמן אמת ומבוצע בהשוואה לקבוצת ביקורת המקבלת תרופת דמה (פלסבו) – נחשב למחקר מבוסס יותר, ולכן ממצאיו הובילו לפרסום האזהרה.

 

המנהל האמריקאי הורה לחברות המשווקות את האנטיביוטיקה קלרתרומיצין להוסיף אזהרה מפני תמותה לחולי לב בעלון התרופה, וכן ייעץ לרופאים לשקול מתן אנטיביוטיקה חלופית לחולי לב, ולשקול אצל כל חולה את הסיכון לעומת התועלת שברישום התרופה. למטופלים המליץ המנהל לעדכן את רופאיהם בדבר מחלות רקע בלב, בעיקר בעת הצורך ליטול אנטיביוטיקה נגד זיהום כלשהו. עם זאת, המנהל מדגיש אין להפסיק ליטול תרופות למחלות לב או אנטיביוטיקה מבלי להיוועץ קודם עם מומחה רפואי. במנהל הבהירו כי הניטור אחר בטיחות התרופה נמשך.

 

סיכון להפרעות קצב

 

אין זו הפעם הראשונה שבה נקשרות תרופות אנטיביוטיות עם סיכון מוגבר למחלות לב. מחקר נרחב שאסף נתונים בקרב מעל ל-2 מיליון מטופלים, ופורסם במאי 2012 בכתב העת New England Journal of Medicine, העלה כי האנטיביוטיקה אזיתרומיצין (Azithromycin) המשתייכת אף היא לקבוצת המקרולידים – מעלה פי 2.49 את הסיכון לתמותה ממחלות לב בהשוואה לאנטיביוטיקה אחרת – אמוקסיצילין, כשהסיכון העודף ניכר במיוחד בקרב אנשים שהם ברקע חולי לב. מחקר נרחב נוסף שנערך בקרב מעל למיליון יוצאי צבא אמריקאים, שפורסם במארס 2014 בכתב העת Annals of Family Medicine העלה כי בנוסף לאזיתרומיצין, במעקב שנמשך 13 שנים בממוצע גם האנטיביוטיקה לבופלוקסצין (Levofloxacin) ממשפחת הקווינולונים מגדילה את הסיכון לתחלואה לבבית, ובקרב מטופלים שנטלו את התרופה למשך עשרה ימים, הסיכון להפרעת קצב היה גבוה פי 2.43 והסיכון לתמותה גבוה פי 2.49.

 

אזהרת המנהל האמריקאי משיקה למחקר אמריקאי מאוניברסיטת סטאנפורד שפורסם ביוני 2015, והצביע על קשר בין תרופות מקבוצת מעכבי משאבות פרוטונים/ מעכבי משאבות מימן לבין סיכון לבריאות הלב, ובאופן ספציפי מצא כי תרופות אלה מעלות ב-16% את הסיכון להתקפי לב. מחקר קודם הראה כי תרופות אלה מעכבות פעילות של אנזימים המייצרים תחמוצת חנקתית, בתאי האנדותל המרפדים את פנים כלי הדם בגוף, באופן המשפיע לרעה על גמישות ותפקוד כלי הדם. עתה מתברר בעבודה הנוכחית כי האנטיביוטיקה קלריתרומיצין הניתנת כאנטיביוטיקה לצד תרופות אלה – מסוכנת אף היא ללב לאנשים המוכרים כחולי לב.

 

 

לאזהרת מנהל המזון והתרופות האמריקאי

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: