כמונינשימהחדשותהפסקת עישון מפחיתה רמות מתח

הפסקת עישון מפחיתה רמות מתח

עוד סיבה להפסיק לעשן: מחקר חדש מראה שכאשר זונחים את הסיגריות רמות המתח דווקא יורדות

מאת אלה הר-נוי
22/06/10
תגובות 0

סיגריות- לא באמת מרגיעות (צילום: אתר סטוק פוטוז)
סיגריות- לא באמת מרגיעות (צילום: אתר סטוק פוטוז)

 

מעשנים פעמים רבות אומרים שהם חייבים להדליק סיגריה כדי להרגיע את העצבים. אבל מחקר חדש מראה כי רמות מתח כרוניות יכולות דווקא לרדת לאחר שמצליחים להיגמל מסיגריות.

 

22.8% מהישראלים הבוגרים מעשנים. בסקר שערך משרד הבריאות בקרב מעשנים, כמחצית דיווחו כי הם מעוניינים להיגמל מעישון. לשאלה "מה מונע ממך להיגמל מעישון?", 10% ענו שהסיבה היא חשש משינויים במצב הרוח ו- 5.4 אחוז חששו מעצבנות יתר. אבל המחקר מוכיח כי אלה לא תירוצים ראויים. 

 

המחקר שפורסם בכתב העת Addiction נערך על 469 מעשנים שניסו להפסיק לעשן לאחר שאושפזו בשל מחלות לב.  אלה שלא חזרו לעשן במשך שנה, דיווחו על תחושה של הפחתה ברמות המתח. בכך המחקר תומך בתיאוריה לפיה לפחות בקרב חלק מהמעשנים, עישון למעשה תורם ללחץ כרוני.

 

החוקרים מסבירים כי לעיתים קרובות מעשנים רואים בסיגריה כלי לשלוט על הלחץ, ומעשנים-לשעבר לפעמים חוזרים לעשן בגלל המחשבה שזה יעזור להם להתמודד עם אירוע חיים מלחיץ. ואכן, בתחילת המחקר 85% מהמעשנים האמינו שהעישון עוזר להם להתמודד עם מתחים ולחצים במידה מסוימת. מחציתם אמרו שהעישון "מאוד עוזר" להם להתמודד.

 

שנה לאחר מכן המשתתפים, ש- 41% מתוכם לא חזרו לעשן, תושאלו שוב. החוקרים מצאו כי בקרב אלה שלא חזרו לעשן נצפתה ירידה ממוצעת של 20% ברמות הלחץ. בקרב החולים שחזרו לעשן לא היה שינוי משמעותי ברמות הלחץ. הקשר נותר גם כאשר החוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו השכלה וכמה הנבדקים נהגו לעשן בעבר.

 

החוקרים אומרים כי הממצאים תומכים ברעיון לפיו התלות בסיגריות היא מקור כרוני ללחץ בפניה עצמה. הסיבה היא שכאשר מעשנים לא יכולים לעשן, ככל שפרק הזמן שעובר בלי סיגריה מתארך, הם נוטים לחוש יותר ויותר מתוחים, חסרי מנוחה ורגזנים. סיגריה עוזרת לשחרר את מצב הלחץ הזה, וזו כנראה הסיבה המרכזית לכך שמעשנים מאמינים שעישון מפחית רמות לחץ למרות שהמצב בעצם הפוך. 

 

 Addiction. 2010 Jun 7. Epub ahead of print

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: