סרטן השחלות

כמוניסרטן השחלותמדריכיםהקרנות לסרטן השחלות

הקרנות לסרטן השחלות

באילו מצבים משתמשים ברדיותרפיה לטיפול בסרטן השחלות? איך מתבצע הטיפול? ומהן תופעות הלוואי של ההקרנות?

מאת דן אבן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

טיפולים בהקרנות (רדיותרפיה) אינם נחשבים למקובלים בקרב חולות בסרטן השחלות, אם כי מוצעים לעתים כחלק מהפרוטוקול הטיפולי, במטרה לנסות ולחסל תאים סרטניים באמצעות קרינה רדיואקטיבית מדויקת.

 

לעתים ההקרנה ניתנת באופן חיצוני על ידי מכשיר ולעתים באופן פנימי באמצעות מחט או קטטר שמוצבים בסמוך למיקומו של הגידול הסרטני.

 

לחולות בסרטן השחלות מוצעים לעתים טיפולי הקרנה תוך ציפקית, הקרויה בלעז Intrapreitoneal Radiation, במסגרתה מוחדר נוזל רדיואקטיבי לצורך הקרנה מקומית היישר לתוך חלל הבטן באמצעות קטטר.

 

תופעות לוואי של הקרנות לסרטן השחלות

 

תופעות הלוואי של ההקרנות כוללות נשירה של שיער הממוקדת לאזור ההקרנה; בחילות והקאות; פגיעה ברירית המעיים, שעלולה להתבטא בשלשולים או עצירות, טחורים וקושי בספיגת מזון ודורשת לעתים ייעוץ תזונתי, לרבות הפחתה של מזונות עשירים בסיבים ובסובין.

 

כמו כן, עלולה להיגרם פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן והתפתחות דלקת ברירית השלפוחית שעלולה להשפיע על צורך תכוף במתן שתן או לפגוע בהרכב השתן ולהוביל לתחושת צריבה בעת מתן שתן.

 

תופעת לוואי אפשרית נוספת היא הופעת תסמיני גיל המעבר, לרבות הפסקת וסת, גלי חום ויובש בנרתיק; וכן פגיעה בתפקוד המיני של האישה. במקרים מסוימים מומלץ שימוש באביזרים שמטרתם לשמר את גמישות הנרתיק וג'לים לשמירה על לחות הנרתיק – כדי לשפר את יכולת התפקוד המיני.

 

עוד על הטיפול בסרטן השחלות  


עוד על טיפולי רדיותרפיה 

 

עדכון אחרון: פברואר 2016 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: