הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהחדשותויואנס אושרה לטיפול בהפרעת אכילה בולמוסית

ויואנס אושרה לטיפול בהפרעת אכילה בולמוסית

ה-FDA אישר שימוש בתרופה המיועדת במקור לטיפול ב-ADHD גם לסובלים מהפרעת אכילה בולמוסית

מאת אלה הר-נוי
01/02/15
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) אישר בסוף השבוע האחרון להרחיב את ההתוויות של התרופה ויואנס לטיפול בהפרעת אכילה בולמוסית במבוגרים. מדובר בתרופה הראשונה שאושרה על ידי ה-FDA לטיפול בהפרעת האכילה.

 

מטופלים עם הפרעת אכילה בולמוסית חווים אפיזודות חוזרות של אכילת יתר קומפולסיבית בהן הם צורכים כמויות גדולות יותר של אוכל מהרגיל וחווים תחושה של חוסר שליטה. אכילת היתר מתרחשת גם כאשר המטופלים אינם רעבים ופעמים רבות המטופלים אוכלים עד מצב של מלאות לא נעימה.

 

המטופלים עשויים לחוש מבוכה ובושה בעקבות כמויות המזון שהם אוכלים, מה שעלול להוביל לבידוד חברתי. הפרעת האכילה עלולה להוביל לעליה במשקל ובעיות בריאות הקשורות להשמנה.

 

בהודעה שפרסם ה-FDA מוסבר כי האישור של ויואנס מספק לרופאים ולמטופלים אפשרות יעילה שתסייע לרסן אפיזודות של בולמוסי אכילה.

 

אישור התרופה לטיפול בהפרעת אכילה בולמוסית מבוסס על שני מחקרים קליניים שכללו 724 מבוגרים הסובלים מהפרעת האכילה ברמת חומרה בינונית עד גבוהה. המשתתפים במחקר שנטלו ויואנס חוו ירידה במספר הימים בשבוע בהם סבלו מאכילה בולמוסית וסבלו פחות מהתנהגויות אובססיביות-קומפולסיביות של בולמוסי אכילה בהשוואה לאלה שנטלו פלצבו (טיפול דמה).

 

ויואנס אושרה בארה"ב לראשונה בשנת 2007 לטיפול בהפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי (ADHD) במטופלים בני 6 ומעלה. תופעות הלוואי של התרופה מוכרות, כאשר הנפוצות שבהן כוללות יובש בפה, נדודי שינה (אינסומניה), עליה בקצב הלב, עצירות, חרדה ועצבנות. תופעות הלוואי החמורות ביותר המצוינות בעלון הצרכן של התרופה כוללות בעיות פסיכיאטריות וסיבוכי לב – כולל שבץ והתקף לב במבוגרים ומוות פתאומי באנשים עם בעיות לב או מומי לב. כמו כן השימוש בתרופה כרוך בסיכון להתמכרות.

 

ב-FDA מבהירים כי ויואנס לא מאושרת או מומלצת לירידה במשקל וכי היעילות שלה בהרזיה לא נבדקה במחקרים.

 

 

לפרטים נוספים באתר ה-FDA

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: