מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותחוסר שעות שינה מעלה סיכון לסוכרת ולהשמנה

חוסר שעות שינה מעלה סיכון לסוכרת ולהשמנה

מיעוט שינה, אפילו קצר, מעלה את הסיכון להתפתחות סוכרת

מאת מערכת כמוני
06/05/10
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

המון מחקרים הראו את חשיבות השינה לבריאותנו.

כאן, היתה מטרת החוקרים לבחון את המנגנון. האם אורח חיים מערבי ואי הקפדה על זמני שינה סדירים מורידים את חוסר הסבילות לגלוקוז, מורידים את הפרשת האינסולין ואת השפעתו. המחקר נעשה במעבדת שינה ובמהלכו נבדקו 11 נבדקים בריאים בגילאי 39 עם BMI ממוצע של 26.5.

במהלך שתי תקופות של 14 יום בהם הנבדקים נחשפו לאורח חיים מערבי נהנתני עם כמות שעות שינה של 5.5 שעות או 8.5 שעות. החוקרים בדקו את הסבילות לגלקוז באמצעות העמסת סוכר, כמו כן בדקו את הפרשת האינסולין ואת הרגישות לאינסולין בסוף כל התערבות. נבדקו גם רמת הקורטיזול, רמת הורמון הגדילה, אפינפרין ונוראפינפרין.


בשתי הקבוצות נצפתה אותה עליה במשקל אך בקרב הקבוצה שישנה פחות נצפתה ירידה בסבילות לגלוקוז ורגישות לאינסולין. לא נצפה כל שינוי ברמת הקורטיזול וברמות הורמון הגדילה אך מגמת שינוי קלה ניצפתה ברמת האפינפרין והנוראפניפרין. מסקנת החוקרים היא, שמיעוט שינה מעלה את הסיכון לסוכרת.
J Clin Endocrinol Metab. 2009, 94(9), 3242-50.
 

בניסוי אחר נמצאה קורלציה בין מעט מדי שינה או הרבה מדי שינה ובין הצטברות שומן בבטן.

SLEEP 2010, 33(3), 289-295

 

השפעת חוסר השינה על מערך הסוכרת נראת אפילו אחרי לילה אחד של חוסר שינה. במעקב אחרי 9 מתנדבים בריאים, נראתה עמידות אינסולין כבר אחרי לילה אחד של רק 4 שעות שינה.

J Clin Endocrinol Metab. 2010 Apr 6. Epub ahead of print

 

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: