כמונילחץ דםמדריכיםטיפול בלחץ דם בחולה שעבר אירוע מוחי

טיפול בלחץ דם בחולה שעבר אירוע מוחי

איך מטפלים בלחץ הדם בחולה שעבר אירוע מוחי?

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

בזמן אירוע מוחי חריף (כתוצאה מקריש החוסם כלי דם או דימום) ישנה עלייה חולפת בלחץ הדם שמטרתה לשמור על אספקת הדם למוח ולהקטין את מידת הנזק המוחי. להלן דגשים לטיפול בתופעה:

 

• בשעות הראשונות שלאחר האירוע יש להימנע מהורדת לחץ הדם, אלא אם ערכי לחץ הדם גבוהים מאוד (לחץ דם דיאסטולי מעל 130 מ"מ כספית).

 

• הורדת לחץ הדם צריכה להיעשות בהדרגה, ובשלב הראשון רצוי לא להוריד את לחץ הדם ביותר מעשרים וחמישה אחוז.

 

• התרופות המומלצות: אין תכשיר מועדף אם כי לאחרונה תואר יתרון לשימוש באטקנד בחולים עם אירוע חריף. לטווח ארוך יש להקפיד על איזון טוב של לחץ הדם כדי למנוע אירועים מוחיים חוזרים ועדיף להשתמש בשילוב של מעכבי האנזים המהפך עם משתנים (להרחבה על התרופות ליתר לחץ דם).

 

• טיפול מונע: בחולים שאובחנו מראש כבעלי סיכון לאירוע מוחי או כלילי חשוב להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר. רצוי להתחיל בשילוב של שתי תרופות, ולערוך מעקב קפדני אחר ערכי לחץ הדם בתדירות של אחת לשבועיים עד אחת לארבעה שבועות. במידה ולחץ הדם לא מתאזן, יש לשנות את הטיפול או להעלות את המינון. בחלק מהמקרים יש צורך לשלב שתיים עד שלוש תרופות בכדי להשיג איזון נאות של לחץ הדם.אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: