אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחימדריכיםטיפול בעוויתות שרירים לאחר שבץ

טיפול בעוויתות שרירים לאחר שבץ

עוויתות שרירים הן בעיה נפוצה אצל אנשים שלקו באירוע מוחי. טיפול פיזיותרפי או תרופתי יסייע להפחתת ההתכווצויות

מאת עמותת נאמן
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

עוויתות הן בעיה נפוצה אצל אנשים שלקו בשבץ מוחי. ההרגשה היא כשל שריר תפוס או עוויתות בשריר והיא נובעת מהנזק שנגרם לעצבים השולטים על השרירים.

 

עווית עלולה לגרום לקושי בהנעת הגפה או קושי לשלוט בתנועות. במהלך הזמן העווית עלולה לקצר את השרירים והגידים יותר מהרגיל ולגרום לשינויים בעצמות ובמפרקים. כל אדם שעבר שבץ מוח עם חולשת גפיים נמצא בסיכון כלשהו לפתח עוויתיות.

 

השיקום התפקודי בחולים שלקו בשבץ מוחי וסובלים מעוויתות מורכב מפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תמיכה נפשית, תזונה ועוד. לאחרונה הוכלל בסל התרופות טיפול חדש בבוטולינום טוקסין.

 

מדובר בטיפול יעיל ומשמעותי לחולי שבץ מוחי שנותרו עם פגיעה ביכולת התנועה והתפקוד של הגפה העליונה, הגורמת להם להיות תלויים בזולתם. החומר מוזרק לשריר, חודר לתוך סיבי העצב ומקל משמעותית על התכווצות השריר והכאב המלווה אותה.

 

הפעולה מתבצעת לאחר ניקוי מקום ההזרקה וללא שימוש בהרדמה מקומית. השפעת הטיפול מתחילה תוך כמה ימים ומגיעה לשיאה לאחר שבועיים-שלושה. משך ההשפעה הממוצע הוא כשלושה חודשים.

 

יעילות השימוש בבוטולינום טוקסין הוכחה במספר רב של מחקרים ונחשבת כאופציה טיפולית מקובלת. תופעות הלוואי לרוב קלות וחולפות ועלולות להתבטא בדימום קל במקום ההזרקה ובחולשת יתר זמנית של השרירים שהוזרקו, או של אלו הסמוכים למקום ההזרקה. במקרה של מינון גבוה, לעיתים ישנן תופעות דמויות שפעת.

 

תופעות הלוואי חולפות תוך מספר שעות או ימים. את הטיפול מומלץ לשלב בטיפול שיקומי נלווה כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וכדומה, העשויים לשפר את היעילות. בדרך כלל יש צורך לחזור על הטיפול בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת.

 

מתוך אתר נאמן

לכל המידע על אירוע מוחי

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: