מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותכאבי שרירים מסטטינים - למה מחקרים מראים שזה נדיר?

כאבי שרירים מסטטינים - למה מחקרים מראים שזה נדיר?

10-25% מהמטופלים בסטטינים מדווחים על בעיות שרירים. אז למה מחקרים מתייחסים לתופעת הלוואי הזו כנדירה?

מאת אלה הר-נוי
20/05/14
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

תופעות הלוואי של הסטטינים – תרופות נפוצות להפחתת כולסטרול – נבדקו במחקרים רבים. אך נראה שהמחקרים לא בהכרח משקפים את המציאות, לפחות לא כשמדובר בתופעות לוואי הקשורות לשרירים. כך טוענים חוקרים מבית החולים Hartford בקונטיקט במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת American Heart Journal.

 

החוקרים אומרים ש-10 עד 25 אחוז מהמטופלים בסטטינים מתלוננים על בעיות בשרירים, אבל במחקרים קליניים בעיות שרירים כתוצאה מטיפול בסטטינים נמצאו כתופעת לוואי נדירה.

 

כדי לבחון למה נראה שיש הבדלים בשכיחות בעיות השרירים במטופלים בסטטינים בין המחקרים לבין מה שהרופאים אומרים שקורה בפועל, הם ערכו סקירה של מחקרים קליניים כדי לבדוק כיצד אותם מחקרים העריכו ובדקו בעיות שרירים. הסקירה כללה 42 מחקרים נבחרים שהשוו אנשים שנטלו סטטינים לכאלה שנטלו פלצבו. המחקרים בחנו 7 סוגים שונים של סטטינים, בהם ליפיטור וזוקור.

 

מהסקירה עולה כי מחקרים עשויים למצוא יותר בעיות שרירים בקרב נוטלי הסטטינים, אם הם יעשו עבודה טובה יותר בהגדרה של בעיות שרירים ובשאלות על בעיות שרירים.

 

26% מהמחקרים דיווחו על בעיות שרירים כמו כאבי שרירים, חולשה והתכווצויות, אבל רק במחקר אחד הנחקרים נשאלו באופן ספציפי על בעיות שרירים.

 

מניתוח נתוני מחקרים אלה עולה ששיעור הסובלים מבעיות שרירים נטה להיות גבוה רק מעט יותר בקרב נחקרים שקיבלו סטטינים (12.7%) בהשוואה לאלה שקיבלו פלצבו (12.4%). נראה כי מדובר בהבדל קטן, אך החוקרים אומרים שייתכן שהסיבה לכך היא שבשתי הקבוצות היה שיעור גבוה של נחקרים שסבלו ברקע מבעיות שריר לא ספציפיות - או במילים אחרות מכאובים שרבים מאתנו סובלים מהם ביום-יום - שלא ניתן היה להבחין ביניהן לבין בעיות שריר הנגרמות משימוש בסטטינים, מאחר ורוב המחקרים הקליניים לא השתמשו בהגדרה סטנדרטית של כאבי שרירים הקשורים לסטטינים.

 

איך מבחינים בין כאבי שרירים לא ספציפיים לכאלה הקשורים לשימוש בסטטינים? החוקרים הסבירו לרויטרס בריאות שבמחקר קודם שערכו הם הגדירו בעיות שרירים הקשורות לסטטינים ככאבים או התכווצויות חדשים או כאלה שהתגברו, שאינם קשורים לפעילות גופנית ונמשכו שבועיים לפחות. הכאב נעלם תוך שבועיים מהרגע שהמטופל הפסיק להשתמש בסטטינים וחזר תוך ארבעה שבועות מהרגע שחזר ליטול את התרופות. לדברי החוקרים, בהתבסס  על ההגדרה הזו, מחקרם מצא כי 9% מהמשתתפים שהשתמשו בסטטינים דיווחו על בעיות שרירים, בהשוואה ל-4% מאלה שנטלו פלצבו.

 

 

American Heart Journal, online April 10, 2014

 

מינרבה1
21/05/14 17:39

סבלתי מהקאות, כאבי בטן, שלשולים. בדרך כלל זה נדיר, אבל קיים, חבל שלא מעדכנים לפני שמתחילים ליטול סטטינים. לא שנתי שבועים, חשבתי שמדובר בקלקול קיבה.


יאירוש
20/05/14 19:13

ווואאאווו אני מזה תקופה ארוכה סובל מבעיות שרירים ועוהר כל מיניי טיפולים בעקבות איכות החיים הירודה מהכאביי שרירים בגב מותניים ורגליים ואכן אני לוקח כדורים להורדת כולסטרול  אני ניפעם מהכתבה תודה...

ווואאאווו אני מזה תקופה ארוכה סובל מבעיות שרירים ועוהר כל מיניי טיפולים בעקבות איכות החיים הירודה מהכאביי שרירים בגב מותניים ורגליים ואכן אני לוקח כדורים להורדת כולסטרול  אני ניפעם מהכתבה תודה שהשכלתם אט אט מיתבהר העניין


הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: