חדשות בריאות כללי

כמוניחדשות בריאות כלליחדשותכל מה שרציתם לדעת על מיטות סיעודיות

כל מה שרציתם לדעת על מיטות סיעודיות

אדם בעל מוגבלות יכול להשתמש במיטה סיעודית מתכווננת כדי לשמור על הבריאות ואיכות החיים. מה תפקידה של המיטה? למי היא מתאימה? ואיך בוחרים אותה? כל הפרטים

מאת עמינח
12/01/20
תגובות 0

(צילום באדיבות עמינח מדיק)

 

האוכלוסייה בישראל הולכת ומזדקנת. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עם קום המדינה היה חלקם של האזרחים הוותיקים באוכלוסייה 4% בלבד, בשנת 2018% - כמעט 12% ובשנת 2040 חלקם צפוי להאמיר לכ-14% - קרוב לשני מיליון איש.

 

מטבע הדברים, חלק גדול מהגברים והנשים באוכלוסייה המבוגרת סובלים מרמה כזו או אחרת של מוגבלות תפקודית. אם מצרפים לנתונים בעלי מוגבלויות על רקע מחלה, תאונה או בעיה בריאותית, מבינים מדוע בשנים האחרונות מתגבר הצורך בפתרונות מתאימים כמו מיטה סיעודית.

 

המיטות הסיעודיות משמשות בבתי חולים, בבתי אבות, במרכזים לדיור מוגן ובמרכזים לטיפול סיעודי, אך הן יכולות להתאים גם לשימוש ביתי.

 

מה התפקיד של מיטה סיעודית?

 

התפקיד של מיטה סיעודית הוא לשפר את איכות החיים של מטופלים סיעודיים ושיקומיים. ראשית, המיטה תורמת לתחושת העצמאות של המטופלים בכך שהיא מעבירה אליהם את השליטה גם במצב של מוגבלות פיזית.

 

שנית, חלק מהמיטות נותנות מענה לצרכים ספציפיים: החל ממניעת פצעי לחץ, דרך מחסומים שמונעים מהאדם לצאת מהמיטה ללא פיקוח ועד גלגלים לניידות ממקום למקום, או מזרון מיוחד לשמירה על בריאות הגב.

 

איך מפעילים את המיטה?  

 

מיטה סיעודית יכולה להיות מופעלת באמצעות מנגנון מכני או בהפעלה חשמלית. בעוד שאת כל המיטות הסיעודיות ניתן לכוונן עד למצב של ישיבה, להפעלה החשמלית אפשרויות תפעול נוחות יותר והתאמה לכוונון ראש, רגליים והרמת גובה.

 

הפעלה חשמלית באמצעות לחצנים מאפשרת להרים את המושב של מיטה סיעודית לזווית של עד 90 מעלות. בזווית הזו קל יותר להאכיל את המטופל, לקלח אותו, להחליף תחבושות ולשמור על היגיינה באזורים רגישים.

 

מהו משטח "סאן ליפט"?

 

מיטה מתכווננת חשמלית מדיקלית ביתית, כמו זו של עמינח מדיק לדוגמה, מייצגת את הדור הנוכחי של הפתרונות הסיעודיים. מדובר בדגם שמבוסס על משטח "סאן ליפט" ומיטה שמיועדת עבור אלו שזקוקים להגבהה לטובת קבלת טיפול יעיל ונגיש. היות שמדובר על אוכלוסייה סיעודית ועל מטפלים שמתמחים בכך, השימוש בשלט של המיטה מאוד קל ונוח ואינו דורש מאמץ פיזי.

 

משטחי סאן ליפט מאפשרים להגביה את משענת הגב בנפרד או את משענת הירך בנפרד. כמו כן, ניתן להוסיף מעקה קבוע ומותאם למניעת נפילות וכדי לאפשר נגישות בקימה ובישיבה – הכל בהתאם למצבו של המטופל והצרכים הסיעודיים שלו.

 

את המיטה הסיעודית ניתן להשיג בדגם של מיטת יחיד או במיטה זוגית משולבת. אם בוחרים במיטה זוגית, צריך לוודא שדרגת הקשיחות של המזרן מתאימה לשני בני הזוג ושהפעלה של צד אחד לא פוגעת בנוחות של הצד השני. 

 

איך בוחרים את המיטה המתאימה?

 

בחירה נכונה של מיטה סיעודית לקשישים היא משימה מורכבת מכפי שנהוג לחשוב. בשלב הראשון, מה שכדאי לעשות זה לבדוק את הגודל של המיטה ואת ההתאמה שלה לחדר שבו מבקשים להציב אותה. בשלב השני אפשר להיכנס לעובי הקורה ולהשוות בין הדגמים לפי שיטת ההפעלה, המפרט הטכני והמחיר.

 

לבסוף, כדאי לתת עדיפות למיטה מעוצבת ויוקרתית. כך נותנים תחושה טובה יותר לקשיש הסיעודי ובמובן מסוים אף משפרים את היעילות של הטיפול.

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: