מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותלמרות המאנצ'יז: מעשני מריחואנה משמינים פחות

למרות המאנצ'יז: מעשני מריחואנה משמינים פחות

חוקרים עקבו אחר 33,000 איש במשך שלוש שנים ומצאו כי אלו שעישנו קנביס נטו לעלות במשקל קצת פחות מאחרים

מאת אלה הר-נוי
23/04/19
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אחת ההשפעות המוכרות ביותר של מריחואנה היא התיאבון המוגבר שמופיע אצל רבים לאחר השימוש וזכה לכינוי "מאנצ'יז". הגברת התיאבון זו אחת הסיבות לכך שחולי סרטן ואיידס זכאים לקבל מרשם לקנביס רפואי.

 

אם מריחואנה מגבירה תיאבון, הגיוני לחשוב שמעשני מריחואנה ישמינו יותר מאנשים שלא מעשנים את החומר, אך במחקרים אפידמיולוגיים שפורסמו בעבר נמצאה שכיחות נמוכה יותר של השמנה בקרב מעשני מריחואנה.

 

חוקרים מאוניברסיטת מדינת מישיגן רצו לבחון אם אכן מעשני מריחואנה פחות נוטים להשמנה. לשם כך הם בחנו נתונים על מדד מסת הגוף (BMI) של 33,000 אמריקאים בוגרים שהשתתפו בסקר לאומי והיוו מדגם מייצג של אוכלוסיית ארה"ב, והשוו את ה-BMI של משתמשים במריחואנה לנבדקים שלא משתמשים במריחואנה במשך שלוש שנים.

 

בתום שלוש שנות המעקב, 77% מהמשתתפים לא השתמשו במריחואנה מעולם, 18% השתמשו אך הפסיקו, 3% החלו להשתמש בחומר רק לאחרונה ו-2% היו משתמשים עקביים.

 

בדומה למחקרים קודמים, במחקר החדש שממצאיו פורסמו בכתב העת International Journal of Epidemiology נמצאו שיעורים נמוכים יותר של עודף משקל והשמנה בקרב משתמשים במריחואנה. רק 15% מהמשתמשים העקביים במריחואנה היו שמנים בהשוואה ל-20% בקרב אלה שמעולם לא השתמשו במריחואנה.

 

באשר לעלייה במשקל – במהלך שלוש השנים בכל תת הקבוצות ה-BMI עלה, אך משתמשים בקנביס נטו לעלות קצת פחות במשקל בהשוואה לאלה שלא השתמשו בו מעולם.

 

מדוע משתמשים במריחואנה נוטים פחות להשמנה? זה לא ברור. ייתכן שקנבינואידים במריחואנה משפיעים על חילוף החומרים או שמשתמשים במריחואנה מאמצים התנהגויות כדי לאזן את צריכת הקלוריות המרובה של המאנצ'יז. למשל, יכול להיות שהם פשוט מודעים יותר למה שם מכניסים לפה. ייתכן גם שהקשר שנצפה במחקר אינו קשר של סיבה ותוצאה, ובמילים אחרות, היו גורמים אחרים שהתערבו והשפיעו על הקשר שנצפה בין השימוש במריחואנה למשקל.

 

כך או כך, ההבדל בעלייה במשקל שנצפה במחקר בין משתמשי מריחואנה לאחרים קטן מאוד: קצת פחות מקילו לאדם שמשקלו 90 קילו בשלוש שנים. החוקרים מדגישים כי אין לשקול שימוש במריחואנה כאמצעי עזר לשמירה על משקל או דיאטה. בהודעה לעיתונות החוקרת הראשית פרופ' אומיימה אלשאראווי אמרה כי "יש כל כך הרבה דאגות בריאותיות סביב הקנביס, שעולות בהרבה על ההשפעות הפוטנציאליות החיוביות, אך הצנועות, שיש לקנביס על עלייה במשקל".

 

עם זאת, יותר מ-30,000 ישראלים מחזיקים ברישיון שימוש בקנביס רפואי לפי נתוני משרד הבריאות, ואלה יכולים להתנחם בכך שנראה שעלייה במשקל אין מתופעות הלוואי של הטיפול.

 

 

International Journal of Epidemiology, dyz044, https://doi.org/10.1093/ije/dyz044

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: