סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותלפני ניתוח מומלץ להפסיק טיפול במעכבי SGLT2

לפני ניתוח מומלץ להפסיק טיפול במעכבי SGLT2

מנהל המזון והתרופות האמריקאי: מספר ימים לפני ניתוח מתוכנן מומלץ להפסיק באופן זמני שימוש בתרופות מסוג מעכבי SGLT2 במטופלים עם סוכרת

מאת אלה הר-נוי
26/03/20
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אנשים עם סוכרת סוג 2 המטופלים בתרופות ממשפחת מעכבי SGLT2: אינבוקנה (קנגליפלוזין), פורקסיגה (דפגליפלוזין), ג'ארדיאנס (אמפגליפלוזין) וסטגלטרו (ארטיגלופלוזין), צריכים להפסיק ליטול את התרופות לפני ניתוח מתוכנן, כחלק מההכנות לניתוח. כך ממליץ מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA), ששינה את תווית התרופות בהתאם. 

 

תרופות לסוכרת סוג 2 מקבוצת 'מעכבי SGLT 2' מורידות את רמות הסוכר בדם באמצעות כך שהן גורמות לכליות להוציא סוכר מהגוף דרך השתן. החשש שעומד מאחורי הודעת ה-FDA היא שניתוח עלול להעמיד מטופלים במעכבי  SGLT2 בסיכון מוגבר לפתח קטואצידוזיס (חמצת סוכרתית) – מצב חירום בו הגוף מפיק רמות גבוהות של חומצות בדם המכונות קטונים.

 

לפי הודעה שפרסם ה-FDA, את התרופות אינבוקנה, פורקסיגה וג'ארדיאנס יש להפסיק ליטול לפחות שלושה ימים לפני ניתוח מתוכנן, ואת התרופה סטגלטרו מומלץ להפסיק לפחות ארבעה ימים לפני הניתוח.

 

לאחר הפסקת הטיפול בתרופה יש לעקוב אחר רמות הסוכר בדם ולפעול לאיזון ראוי לפני הניתוח. ניתן לחזור ליטול את התרופה לאחר שהמטופל חוזר לאכול כרגיל ויתר גורמי הסיכון לקטואצידוזיס פוחתים.

 

תסמינים של קטואצידוזיס כוללים כאבי בטן חריפים ובחילות/הקאות, וכן אובדן תיאבון, נשימות עמוקות ומהירות (נשימת קוסמאול), קצב לב מהיר, תחושת חולי, ריח פירותי חריף בפה המזכיר לק בציפורניים (אצטון), עייפות, בלבול או דיסאוריינטציה ושינויים במצב ההכרה.

 

להודעה המלאה של ה-FDA

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: