חוט שדרה

כמוניחוט שדרהמדריכיםמהי סירינגומיאליה?

מהי סירינגומיאליה?

כל מה שצריך לדעת על סירינגומיאליה - מחלה של עמוד השדרה העלולה לגרום לנזק בלתי הפיך

מאת אנה רייזמן
תגובות 1

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

סירינגומיאליה, המכונה לעיתים בעגה המקצועית SM, היא אוסף של מצבים המאופיינים בנזק לחוט השדרה. הנזק נגרם עקב היווצרות תעלות מלאות בנוזל בתוך חוט השדרה. המחלה מופיעה בגילאים 40-25 והיא שכיחה יותר בגברים.

 

הסיבות לסירינגומיאליה

 

ישנן מספר סיבות להיווצרות התעלות. אחת מהן היא מלפורמציה על שם Chiari - מצב בו עודף חומר נדחק מטה וחוסם את היציאה לתעלת השדרה. סיבה נוספת היא פגיעה כלשהי בחוט השדרה, גידולים של חוט השדרה או מומים מולדים.

 

התעלות המלאות בנוזל מתרחבות ומתארכות עם הזמן וגורמות נזק למרכזים עצביים של חוט השדרה עקב הלחץ המתמיד של הנוזל. המחלה יכולה להתפתח לאורך שנים מבלי שאדם ירגיש שמשהו לא בסדר, אך תסמיני המחלה יכולים להופיע בפתאומיות.

 

התסמינים של סירינגומיאליה

 

הנזק יכול להתבטא בכאב, חולשה ונוקשות של הגב, הכתפיים, הידיים והרגליים. רוב האנשים חווים כאבי ראש בשילוב עם כאב מקוטע בידיים או ברגליים, בדרך כלל חמור יותר בצד אחד של הגוף. הכאב יכול להתחיל כדבר עמום ולהתעצם בהדרגה, אך גם יכול להופיע בפתאומיות, לעתים כתוצאה משיעול או מאמץ.

 

במקרים רבים, החולים מדווחים על אובדן תחושה של קור או חום, ספסטיות מוגברת, הירדמות, עקצוץ או אפילו חוסר תחושה בידיים, בבית החזה והגב, חוסר יכולת או סרבול בלהחזיק חפצים. בסופו של דבר, ניתן להגיע לאובדן תפקודי מלא של האיבר. בבדיקה פיזיקלית ניתן לראות עלייה בפלס.

 

אבחון סירינגומיאליה

 

האבחנה הסופית למחלה מתבצעת בבדיקת MRI שיכולה להציג את הסירינגומיאליה, את מיקומה המדויק ואת היקף הנזק שנגרם לחוט השדרה. המקום הנפוץ ביותר להתפתחות הסירינגומיאליה הוא עמוד שדרה צווארי, המקום השני בשכיחותו הוא עמוד שדרה גבי והמקום השלישי הוא עמוד שדרה מותני. MRI של המוח יכול לאתר פגיעה במוח ואם יש התפתחות של הידרוצפלוס (הצטברות מים בחדרי המוח). ככל שהתעלה גדלה, היא יכולה לגרום לסקוליאוזיס (עקמת), הניתנת לאבחון בצילום רנטגן של עמוד השדרה.

 

הטיפולים בסירינגומיאליה

 

מטרת הטיפול, שהוא ניתוחי בדרך כלל, לעצור את התקדמות המחלה ולשמר את המצב הקיים. ההתערבות הכירורגית כוללת לעיתים הסרה של תהליך הלוחץ על חוט השדרה, תיקון פגמים מולדים וניקוז נוזל חוט השדרה.

 

לפעמים תתבצע התערבות כירורגית רק בחולים הסובלים מפגיעה נוירולוגית קשה או כאב חריף. לניתוח ישנן תוצאות טובות בשיפור הסימפטומים וייצוב החולה. התערבות מאוחרת, כאשר ישנה כבר הידרדרות במצב החולה, עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לחוט השדרה.

 

לעתים ניתן טיפול תרופתי, שנועד להפחית את ייצור הנוזל סביב חוט השדרה. לחולים מומלץ להימנע מפעילות אינטנסיבית אשר מעלה את הלחץ הוורידי. כל המטופלים נמצאים תחת מעקב צמוד של רופא משפחה ועוברים סקירת MRI כל 12-6 חודשים.

 

תוצאות הטיפול שונות בין חולה לחולה, ומושפעות מהסיבה שגרמה למחלה וכן מסוג הטיפול. בקרב חולי סירינגומיאליה שנגרמה עקב פגיעה בחוט השדרה, אשר טופלו על ידי ניקוז הנוזל, ניתן לראות הקלה בכאב ושיפור בתפקוד. שיקום המטופלים מתמקד בשימור התפקוד תוך שימוש בתרגילים (פיזיותרפיה) או ציוד מותאם.

 

byb
16/12/16 20:06
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: