כמוניכליותחדשותמה הורג את הישראלים?

מה הורג את הישראלים?

סרטן הוא הקטלן מספר 1. בארץ שיעורי התמותה מסוכרת ומחלות כליה גבוהים בהרבה ממדינות אירופה וארה''ב

מאת אלה הר-נוי
11/03/13
תגובות 0

שיעור התמותה ממחלות כליה בישראל הוא הגבוה ביותר (צילום: Shutterstock)
שיעור התמותה ממחלות כליה בישראל הוא הגבוה ביותר (צילום: Shutterstock)

שיעור התמותה הכללי בישראל נמוך יותר מארה"ב ומדינות אירופה. נראה כי הגברים הישראלים עמידים במיוחד – בקרב נשים ישראל מדורגת במקום החמישי בשיעורי תמותה ובקרב גברים היא מדורגת במקום השני, כאשר רק בשוויץ שיעור תמותה נמוך יותר. כך עולה מדו"ח חדש שמפרסם משרד הבריאות, המפרט את סיבות התמותה בישראל בין השנים 2000 ל-2010.

 

מהדו"ח עולה כי חמש סיבות אחראיות לכ-60% מכלל הפטירות בישראל - כולן מחלות כרוניות. סרטן מהווה את סיבת המוות הראשונה בקרב נשים וגברים בישראל. כרבע מכלל הפטירות בארץ הן מסרטן. ביחס למדינות אירופה וארה"ב, ישראל נמצאת במקום הרביעי בשיעורי התמותה מסרטן. שיעורי התמותה ממחלות ממאירות נמוכים יותר רק בשוויץ, פינלנד ושוודיה.

 

מחלות לב הן הסיבה השנייה לתמותה בישראל והן אחראיות לכחמישית מכלל הפטירות. שיעור התמותה ממחלות לב בישראל הוא הנמוך ביותר מכל המדינות שנבדקו, גם מצרפת הידועה בשיעורי התמותה הנמוכים ממחלות לב.

 

בכל מדינות אירופה, במקום השלישי ברשימת הקטלנים מדורגות מחלות כלי דם במוח, ואילו בישראל החל משנת 2008 מחלות כלי דם במוח מדורגות במקום הרביעי וסוכרת במקום השלישי. שיעור התמותה מסוכרת בישראל גבוה יותר מאשר בארה"ב ומדינות אירופה.

 

אחרי סוכרת סיבות המוות הבאות הן שבץ ומחלות כליה. גם בתמותה ממחלות כליה השיעורים בישראל הם הגבוהים ביותר מכל המדינות שנבדקו. שיעור התמותה המתוקנן לכל 100,000 איש בישראל ממחלות כליה הוא 17.4. המקום עם שיעורי התמותה הגבוהים ביותר אחרינו הוא ארה"ב עם 12.2 ולפני כן פולין עם 9.2. המדינה עם התמותה הנמוכה ביותר ממחלות כליה היא פינלנד, עם שיעור של 1.6 בלבד.

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: