מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותמה עדיף: צנתור או ניתוח מעקפים?

מה עדיף: צנתור או ניתוח מעקפים?

הטיפול הטוב ביותר לחולי לב משתנה בין חולה לחולה. חוקרים יצרו מחשבון המאפשר לבדוק מה יועיל יותר לחולה

מאת אלה הר-נוי
23/04/13
תגובות 2

כלי אינטרנטי חדש יעזור לרופאים לנבא איך ההישרדות של מטופל ספציפי תושפע בהתאם לפרוצדורה (צילום: Shutterstock)
כלי אינטרנטי חדש יעזור לרופאים לנבא איך ההישרדות של מטופל ספציפי תושפע בהתאם לפרוצדורה (צילום: Shutterstock)

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד פיתחו שיטה שמנבאת לאיזה מטופל עם מחלת לב ניתוח מעקפים יועיל יותר ולאיזה עדיף לעבור צנתור.

 

מזה שנים דנים בעולם הרפואה איזו פרוצדורה עדיפה לחולי לב עם חסימות כלי דם עקב טרשת עורקים. גישה אחת היא ניתוח מעקפים (Bypass), בו נלקחים כלי דם ממקום אחר בגוף החולה, על מנת ליצור נתיב שיאפשר לדם לעקוף את החלק החסום ולהגיע אל הלב. הגישה האחרת היא פרוצדורה פחות פולשנית - הרחבת העורק על ידי צנתור והכנסת סטנט (תומכן) המונע היצרות מחודשת של העורקים.

 

 

במחקר החדש שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine, החוקרים התבססו על נתונים של יותר מ-100,000 מטופלים עם מחלות לב והראו כי האפקטיביות של ניתוח מעקפים השתנתה באופן ניכר בהתאם למאפיינים של כל מטופל.

 

המידע שאספו אפשר להם לנבא איזו זוג של התערבות מעלה את הסיכוי של מטופל לחיים ארוכים יותר, בהתבסס על מאפיינים כמו גיל, מין, סוכרת והיסטורית עישון.

 

בנוסף, החוקרים פיתחו כלי אינטרנטי אינטראקטיבי שיעזור לרופאים לנבא בצורה מדויקת איך ההישרדות של מטופל ספציפי תושפע בהתאם לבחירת ניתוח מעקפים או צנתור.

 

מתי עדיף לעשות ניתוח מעקפים?

 

המחקר הראה כי מטופלים עם מחלת לב חמורה – אלה שהיו להם שני כלי דם חסומים או יותר – חיו יותר, בממוצע, כאשר עברו ניתוח מעקפים ולא צנתור. כמה הם חיו יותר? זה השתנה מאוד בין מטופל למטופל.

 

בחולים עם מצבים מסוימים בהם סוכרת, אי ספיקת לב, מחלת עורקים היקפית, היסטוריה של עישון והתקף לב שאירע לאחרונה, ניתוח מעקפים האריך את חייהם בשבועות עד חודשים ממשך הזמן שהיו צפויים לחיות אם היו עוברים צנתור.

 

מצד שני, החוקרים מצאו כי מטופלים ללא אף אחד מהמצבים האלה חיו יותר אם הם עברו צנתור ולא ניתוח מעקפים.

 

תוצאות מחקר זה מאוששות מחקר שפורסם בשנה שעברה שמצא כי בקרב סוכרתיים עם יותר מעורק פגוע אחד, מצבם של אלה שעברו ניתוח מעקפים היה טוב יותר באופן משמעותי בהשוואה לאלה שעברו צנתור עם החדרת סטנט מצופה בתרופה.

 

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת סטנפורד

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

מטי58
14/10/16 15:43
גדגעון-לבב
25/04/13 20:05

אנזימים פרוטאוליטים - אנזימים מעכלי חלבון בשם נטוקינאז, סראפפטאז, הנלקחים בכמוסות לבליעה, פותחים הצרויות בכלי דם. התהליך אומנם לוקח זמן, אבל חשיבות עליונה להיותו טבעי. תשאלו מה ההבדל? 

...


אנזימים פרוטאוליטים - אנזימים מעכלי חלבון בשם נטוקינאז, סראפפטאז, הנלקחים בכמוסות לבליעה, פותחים הצרויות בכלי דם. התהליך אומנם לוקח זמן, אבל חשיבות עליונה להיותו טבעי. תשאלו מה ההבדל? א. הציתור הפולשני, מזמין צינתורים חוזרים, הכרתי מישהו עם 17 צינתורים. 

ב. הצינתור הטבעי מגיע למקומות שלא ניתן להגיע אליהם - כלי דם קטנים.


ג. הצינתור הטבעי יכול להעשות בכול עת. אין צורך להגיע למצב החמרה.


ד. המניעה תמיד יותר טובה מהטיפול הפולשני.


אל תגיד לא ידעתי, אם יש את נפשכם במידע נוסף:


 good-health.co.il
 


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: