אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחימדריכיםנגישות, חניה ושירותי הסעה לנכים

נגישות, חניה ושירותי הסעה לנכים

על הזכויות והעמותות המציעות סיוע בכל הנוגע להתניידות, נגישות, חניה ושירותי הסעה

מאת פנינה רוזנצווייג, עמותת נאמן
תגובות 1

(צילום: panthermedia)
(צילום: panthermedia)

 

הזכות לנגישות

 

על-פי חוק תכנון ובנייה ותקנותיו, חייבים מבני ציבור בישראל להיות נגישים לאנשים נכים: חייבת להיות להם אפשרות כניסה לבניין, תנועה בתוך הבניין, גישה לשירותים, יכולת שימוש במתקנים כגון טלפון ציבורי ועוד. כמו-כן, חובה להקצות לנכים 5% ממקומות החניה בבניין.


בתי-אבות, בתי-חולים, מוזיאונים ומבני ציבור נוספים חייבים לאפשר גישה מלאה לאנשים נכים. לפי הדין הקיים, כל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות חייבים לאפשר גישה לקומה אחת בלבד.


"הנכה הוא אדם שווה זכויות, אין הוא מצוי מחוץ לחברה או בשוליה. מטרת ההסדרים אינה להיטיב עמו בבדידותו, אלא לשלבו - תוך שימוש לעיתים בהעדפה מתקנת - במרקם הרגיל של חיי החברה", כך אמר נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, בבג"צ בוצר - פסק-דין שחייב מועצה מקומית להסדיר דרכי גישה לילד המתנייד על כיסא גלגלים בבית-ספרו וברחבי היישוב.


על-פי חוק הרשויות המקומיות (סידורים לנכים), עליהן להנגיש מדרכות, מעברי חצייה וצמתים עבור אנשים המתניידים בכיסא גלגלים.

 

חניה

 

על-פי חוק חניה לנכים, אנשים שרופא מוסמך אישר כי ניידותם מוגבלת וכי יש להם צורך חיוני ברכב, זכאים לשאת על רכבם תג נכה. רכב בעל תג נכה רשאי לחנות במקום האסור לחניה, בתנאי שלא היה מקום חניה מתאים בקרבת מקום ובתנאי שהמכונית החונה אינה מסכנת עוברי דרך ואינה גורמת להפרעה ממשית לתנועה.

 

בחירות

 

לפי חוקי הבחירות, כאשר מתקיימות בחירות לכנסת או לרשויות המקומיות, זכאי אדם נכה לעבור לפי בקשתו מאזור ההצבעה אליו הוא שייך, אל קלפי שהגישה אליה וסידורי ההצבעה בה מותאמים לצרכיו. על המדינה והרשויות המקומיות להעמיד קלפי נגישה אחת בלבד לכל 20 אלף תושבים. בעקבות עתירה שהוגשה לבג"צ לקראת הבחירות לכנסת ה-15, נחקק חוק חדש לפיו אדם המוגבל בניידותו זכאי להצביע בכל קלפי נגישה שביישוב מגוריו בשיטת "המעטפות הכפולות".


שירותי הסעה


יד שרה מעמידה לרשות נכים וחולים המרותקים לכיסאות גלגלים כלי רכב מיוחדים שבהם מותקנות מעליות. כל הרכבים ממוזגים ומותקנים בהם אביזרי בטיחות להבטחת שלומם של הנוסעים. הנהגים הם נהגים מקצועיים שעברו הכשרה מיוחדת להסעת אנשים מוגבלים. השירות ניתן לצורך נסיעה לבדיקות וטיפולים וכן לאירועים חברתיים ומשפחתיים. להזמנת נסיעה יש להתקשר 24 שעות מראש או ליצור קשר בדוא"ל: internet@yadsarah.org.il

 

עמותת עזר מציון מציעה הסעות באמבולנסים ללא תמורה והסעות ברכבי הנפגעים על ידי מתנדבי העמותה על בסיס תיאום 24 שעות מראש: טל' 03-5742742 שלוחה 124.  

 

 

שבץ מוחי - כל מה שרצית לדעת על זכויותיך ולא ידעת את מי לשאול

 

לאתר עמותת נאמן

רוחמה
27/05/14 12:54

שלוםהבעיה עם ההסעות של יד שרה ועזר מציון היא שהם לא עובדים בשבתות ובחגים ובנוסף מאד קשה לתאם מועדי מדויקים האם יש לכם הצעה להסעה בשבתות ובחגים.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: