מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותנישואים משלשים את הסיכוי לשרוד ניתוח לב

נישואים משלשים את הסיכוי לשרוד ניתוח לב

נישואים מאושרים יותר ממשלשים את הסיכוי לשרוד 15 שנים לאחר ניתוח מעקפים

מאת אלה הר-נוי
23/08/11
תגובות 0

סיכויי ההישרדות של נשים נשואות עולים רק אם הן מרוצות מהיחסים (צילום: Shutterstock)
סיכויי ההישרדות של נשים נשואות עולים רק אם הן מרוצות מהיחסים (צילום: Shutterstock)

 

לאנשים נשואים באושר סיכוי גבוה פי יותר מ- 3 לשרוד ניתוח לב משמעותי – ניתוח מעקפים, מאשר אנשים שאינם נשואים. חוקרים מאוניברסיטת רוצ'סטר בניו-יורק מצאו כי בעוד שנישואים מיטיבים עם סיכויי ההישרדות של הגברים – לא משנה מה מצב הנישואים, סיכויי ההישרדות של נשים עולים רק אם הן מרוצות מהיחסים. בעוד שנישואים שאינם מאושרים לא סיפקו כמעט בכלל הטבות בהישרדות לנשים, נישואים מאושרים העלו את סיכויי ההישרדות שלהן באופן משמעותי. 

 

החוקרים עקבו אחר 225 אנשים שעברו ניתוח מעקפים בין השנים 1987 ו- 1990. שנה לאחר הניתוח, הם ביקשו מהמשתתפים הנשואים לדרג את שביעות הרצון שלהם ממערכת היחסים.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Health Psychology לקח בחשבון גורמים שהיו עלולים להשפיע על סיכויי ההישרדות ממחלת לב כגון גיל, מין, השכלה, מצב רוח מדוכא ושימוש בטבק.

 

15 שנים לאחר הניתוח, 83% מהנשים שהיו נשואות באושר היו עדיין בחיים, בהשוואה ל- 28% מהנשים שחיו בנישואים לא מאושרים ו- 27% מהנשים הלא נשואות.

 

שיעורי ההישרדות בקרב הבעלים שהיו מרוצים מהיחסים עמדו גם הם על 83%, אבל גם בעלים שלא היו להם נישואים מאושרים הרוויחו מהיחסים. גברים שהיו ביחסים לא מספקים נהנו משיעור הישרדות שעמד על 60%, נתון הרבה יותר טוב משיעור ההישרדות בקרב לא-נשואים שעמד על 36%.

 

באופן מפתיע, שביעות רצון מהנישואים נמצאה כחשובה להישרדות לאחר ניתוח לב לא פחות מעישון, השמנה ולחץ דם גבוה.

 

החוקרים מסבירים כי ניתוח מעקפים הוא פתרון זמני, מכיוון שלמטופלים יש נטייה לסתימות לאחר הניתוח. לכן, חשוב לדעת אם יש מצבים שעוזרים לשפר את הסיכויים של המטופלים לשרוד.

 

לדברי החוקרים, בני זוג תומכים נוטים יותר לעודד התנהגויות בריאות וכי למטופלים בקשרים טובים יש יותר מוטיבציה לטפל בעצמם. בנוסף, החוקרים מציינים כי מחקר קודם מצא שלאנשים עם רמות פחות גבוהות של עוינות בנישואים יש רמות נמוכות יותר של דלקתיות שקשורה למחלות לב, מה שעשוי לעזור להסביר למה נישואים מאושרים היטיבו עם מצבם של מנותחי הלב.

 

זה אומנם מחקר קטן, אך הוא מחזק ממצאי מחקרים קודמים שמצאו כי נישואים, בעיקר נישואים מאושרים, מיטיבים עם הבריאות ומעלים את סיכויי ההישרדות ממחלות שונות.

 

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת רוצ'סטר

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: