מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותעישון פסיבי קשור להפרעות קשב וריכוז

עישון פסיבי קשור להפרעות קשב וריכוז

מחקר: לילדים שנחשפים לעישון פסיבי סיכון מוגבר להפרעות כמו ADD, ADHD וליקויי למידה

מאת אלה הר-נוי
11/07/11
תגובות 0

לילדים שנחשפו לעישון פסיבי סיכון גבוה ב- 50% להיות עם שתי הפרעות נוירו- התנהגותיות לפחות (צילום: Shutterstock)
לילדים שנחשפו לעישון פסיבי סיכון גבוה ב- 50% להיות עם שתי הפרעות נוירו- התנהגותיות לפחות (צילום: Shutterstock)

 

לילדים שנחשפים לעישון פסיבי בביתם סיכון מוגבר ב- 50% להפרעות נוירו-התנהגותיות כמו ADHD ו- ADD (הפרעות קשב וריכוז) וליקויי למידה בהשוואה לילדים שלא נחשפים לעישון פסיבי. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Pediatrics.

 

חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בחנו מידע מסקר הבריאות הלאומי שנערך בשנים 2007 - 2008 בארצות הברית, ממנו נלקחו נתונים על למעלה מ- 55,000 ילדים בני פחות מ- 12.

 

החוקרים התענינו במיוחד בדיווחי ההורים על חשיפה לעשן סיגריות של הילדים בביתם – מלידה ועד גיל 12 והפרעות נוירו-ביולוגיות כמו הפרעות קשב וריכוז עם או בלי רכיב של פעלתנות יתר, ליקויי למידה ובעיות התנהגות.

 

החוקרים השתמשו בשיטות סטטיסטיות מתקדמות כדי לבדוק אם קיים קשר בין חשיפה לעשן סיגריות בבית לבין עליה בסיכון להפרעות. הכלים בהם השתמשו אפשרו להם לנטרל גורמים שונים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כגון רקע סוציו-אקונומי, הכנסה וכדומה.

 

נמצא כי ילדים שנחשפו לעישון פסיבי היו בעלי סיכון גבוה ב- 50% להיות בעלי שתי הפרעות נוירו-התנהגותיות או יותר, בהשוואה לילדים שלא נחשפו לעשן סיגריות בביתם.

 

ממצאי המחקר אינם בהכרח מצביעים על קשר של סיבה-תוצאה, אך אם מחקרים נוספים יאוששו את תוצאות מחקר זה, צריך יהיה להוסיף גם הפרעות קשב וריכוז וליקויי למידה לרשימת נזקי העישון הפסיבי.

 

 

Pediatrics 2011; peds.2011-0023 Published ahead of print July 11, 2011

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: