מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחיחדשותפסוריאזיס מעלה את הסיכון לשבץ

פסוריאזיס מעלה את הסיכון לשבץ

מחקר: מחלת העור פסוריאזיס מעלה את הסיכון לפרפור עליות ולשבץ


תוצאות המחקר מדגישות פעם נוספת את הקשר בין דלקת לתחלואת לב וכלי דם (צילום: Shutterstock)
תוצאות המחקר מדגישות פעם נוספת את הקשר בין דלקת לתחלואת לב וכלי דם (צילום: Shutterstock)

מחקר חדש בדק לראשונה את הקשר בין תחלואה בפסוריאזיס לבין סיכון לפרפור עליות - הפרעת קצב לב המעלה סיכון לשבץ וכן את הסיכון לשבץ בפני עצמו.

 

פסוריאזיס הינה מחלת עור דלקתית בעלת בסיס אוטואימוני, כלומר נובעת מפעילות עודפת ולא תקינה של מערכת החיסון. עיקר הביטוי של המחלה כולל נגעים אופייניים על פני העור אולם חלק מהחולים מפתחים גם דלקות פרקים. הקשר בין פסוריאזיס לביו תחלואת לב וכלי דם איננו ברור אולם ידוע כי דלקת מהווה גורם חשוב במחלות כלי דם כליליות ומוחיות.

 

המחקר שפורסם בכתב העת European heart journal כלל כ- 40,000 חולי פסוריאזיס בדרגות שונות של חומרה שהושוו למיליוני אנשים ללא המחלה. החוקרים מאוניברסיטת קופנהגן בדנמרק הראו לראשונה כי המחלה מעלה סיכון לפרפור עליות וכן לשבץ באופן עצמאי ובלתי תלוי. הסיכון היה גבוה יותר בקרב אנשים בני פחות מ- 50 והסיכון עלה יותר כשהמחלה הייתה קשה.

 

בהשוואה לאנשים ללא פסוריאזיס, בחולים עם פסוריאזיס מתון הסיכון לפרפור עליות עלה ב- 50% בקרב אנשים מתחת לגיל 50 וב- 16% באנשים מעל גיל 50. הקשר ההדוק ביותר בין פסוריאזיס לפרפור נמצא בחולים צעירים עם פסוריאזיס קשה אצלם עלה הסיכון לפרפור בכמעט פי שלושה. בחולי פסוריאזיס בני 50 או יותר עם מחלה קשה הסיכון לפרפור עליות עלה ב- 29%.

 

בחולים מתחת לגיל 50 עם פסוריאזיס מתון הסיכון לשבץ עלה ב- 97% ובחולים בגילאים אלו עם פסוריאזיס קשה הסיכון לשבץ היה גבוה פי כמעט 3. בקרב חולים בני 50 או יותר עם פסוריאזיס מתון הסיכון לשבץ עלה ב- 13% ובחולים מבוגרים עם פסוריאזיס קשה הסיכון עלה ב- 34%.

 

תוצאות המחקר מדגישות פעם נוספת את הקשר בין דלקת לתחלואה וסקולארית ומצביעות על הצורך במניעה ואיזון גורמי סיכון וסקולאריים בחולי פסוריאזיס.

 

 

European Heart Journal Volume 32 Issue 16 August 2011

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: