מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סרטן המעי הגס

כמוניסרטן המעי הגסחדשותמחקר: קפה קשור לתוצאות טובות יותר בחולי סרטן מעי גס

מחקר: קפה קשור לתוצאות טובות יותר בחולי סרטן מעי גס

חוקרים מצאו כי צריכת קפה יומית קשורה להישרדות משופרת בחולי סרטן מעי גס גרורתי. מחקרים קודמים הצביעו על קשר דומה בחולים שהגידול שלהם אינו גרורתי

מאת אלה הר-נוי
19/09/20
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

צריכה של מספר כוסות קפה ביום קשורה להישרדות ארוכה יותר וסיכון מופחת להתקדמות הסרטן בחולי סרטן מעי גס גרורתי. כך מצאו חוקרים ממכון הסרטן דנה פרבר של אוניברסיטת הרווארד וחוקרי המאיו-קליניק.

 

המחקר החדש, שממצאיו פורסמו בכתב העת JAMA Oncology מתבסס על נתונים ממחקר קליני שלב 3 שהשווה הוספה של הטיפולים הביולוגיים ארביטוקס ו/או אווסטין לטיפול סטנדרטי בכימותרפיה ב-1,171 מטופלים עם סרטן מתקדם מקומית או גרורתי שלא קיבלו טיפול קודם. כחלק מהמחקר המשתתפים דיווחו על הצריכה התזונתית שלהם, לרבות צריכת קפה, בשאלון שמילאו בעת ההרשמה למחקר.

 

החוקרים בחנו את הנתונים על התזונה עם המידע על מהלך המחלה לאחר הטיפול. ניתוח הנתונים חשף כי למשתתפים ששתו קפה היה סיכון מופחת למוות וסיכון מופחת להתקדמות המחלה בתקופת המעקב, בהשוואה לאלה שלא שתו קפה.

 

למשתתפים ששתו שתיים או שלוש כוסות קפה ביום היה סיכון מופחת ב-18% למוות וסיכון מופחת ב-18% להתקדמות הסרטן בתקופת המעקב, בהשוואה לאלה שלא שתו קפה. הסיכון היה נמוך אפילו יותר באלה שצרכו ארבע כוסות קפה ביום או יותר – סיכון מופחת ב-36% למוות וסיכון מופחת ב-22% להתקדמות המחלה בתקופת המעקב.

 

הממצאים החדשים מחזקים מחקרים קודמים שהעלו כי קיים קשר בין שתיית קפה לתוצאות טובות יותר במטופלים עם סרטן מעי גס שאינו גרורתי. כך למשל, מחקר של חוקרי "דנה פרבר" שפורסם בשנת 2015 בכתב העת Journal of Clinical Oncology העלה כי צריכת קפה באופן קבוע עשויה למנוע חזרה של הסרטן ומוות באנשים שסבלו מסרטן מעי גס מתקדם וקיבלו טיפול, במיוחד כשמדובר בכמויות גדולות של קפה. שתייה של כוס קפה אחת ליום נקשרה להגנה צנועה מאוד ושתיים עד שלוש כוסות קפה עם קפאין ביום נקשרו לסיכון מופחת ב-31% להישנות של הסרטן או מוות, בהשוואה להימנעות מקפה. במטופלים ששתו 4 או יותר כוסות של קפה המכיל קפאין ביום הסיכון להישנות של המחלה או מוות היה נמוך ב-52% בהשוואה למטופלים שלא שתו קפה.

 

נוגד חמצון ונוגד דלקת 

 

החוקרים מסבירים כי ידוע שלמספר רכיבים ביואקטיביים בקפה יש תכונות נוגדות חמצון ונוגדות דלקת ויכולת לשפר את הרגישות לאינסולין – תכונות שעשויות לסייע במניעת סרטן.

 

המחקר אומנם מצביע על קשר בין צריכת קפה לבין סיכון מופחת למוות והתקדמות המחלה, אך הוא אינו יכול לקבוע כי מדובר בקשר של סיבה ותוצאה ולכן גם לא ניתן על סמך מחקרים מסוג זה להמליץ לחולים להתחיל לשתות קפה או להעלות את צריכת הקפה. עם זאת, על סמך ממצאים אלה חולי ומחלימי סרטן מעי גס יכולים ליהנות מכוס הקפה שלהם ללא חשש שהם מחמירים את מצבם.

 

סרטן מעי גס הוא אחד מסוגי הסרטן שקשורים מאוד לאורח החיים ובין גורמי הסיכון שנקשרו למחלה נמנים עודף משקל, אורח חיים לא פעיל, עישון, צריכת אלכוהול והיבטים מסוימים בתזונה. מאחר שהמזון שאנחנו אוכלים בא במגע ישיר עם תאי מערכת העיכול, הקשר בין תזונה וסרטן מתבטא בחוזקה בסרטנים של מערכת העיכול ובפרט בסרטן המעי הגס והחלחולת - אליו מגיע מזון לא מעוכל.

 

הטיפול התזונתי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול בחולה סרטן מעי גס, הוא משתנה בהתאם לטיפול הרפואי במחלה ומטרותיו למנוע תת תזונה, לתת תמיכה תזונתית לקראת ואחרי ניתוח, לסייע בהקלה על תופעות הלוואי של טיפולים ולמנוע את הישנות המחלה.

 

למדריך תזונה מומלצת לחולי סרטן מעי גס בכל שלבי הטיפול וההחלמה

 

JAMA Oncol. Published online September 17, 2020. doi:10.1001/jamaoncol.2020.3938

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: