מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סרטן המעי הגס

כמוניסרטן המעי הגסחדשותשליש מחולי הסרטן פונים לרפואה משלימה, רבים לא מדווחים לרופא

שליש מחולי הסרטן פונים לרפואה משלימה, רבים לא מדווחים לרופא

ממחקר חדש עולה כי למרות שטיפולים משלימים כגון צמחי מרפא, תוספי תזונה או דיאטות מיוחדות עלולים לפגוע בטיפול הקונבנציונלי בסרטן, מטופלים רבים לא אומרים לרופא שהם משתמשים בהם

מאת אלה הר-נוי
15/04/19
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ההתמודדות עם סרטן מורכבת וקשה. רפואה משלימה עשויה לסייע בהפחתת התסמינים ותופעות הלוואי של הטיפולים ולשפר את המצב הגופני והנפשי ואת איכות החיים של המטופלים. בשנים האחרונות תחום הרפואה האינטגרטיבית (משולבת) תופס תאוצה אפילו בבתי חולים, שחלקם הכניסו את הרפואה המשלימה בשעריהם כחלק מהטיפול השגרתי.

 

הבעיה היא שכפי שעלולות להיווצר תגובות כשנוטלים מספר תרופות במקביל, גם טיפולים טבעיים או דיאטות מיוחדות עלולים ליצור אינטראקציה מסוכנת עם טיפולים קונבנציונליים.

 

במחקר חדש חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת טקסס מצאו כי מתוך כ-3,100 מאובחנים עם סרטן, שליש משתמשים ברפואה משלימה (טיפולים בהם משתמשים בנוסף לרפואה הקונבנציונלית) או רפואה אלטרנטיבית (טיפולים שמחליפים את הטיפול הקונבנציונלי). מטופלים צעירים נטו יותר להשתמש ברפואה משלימה או אלטרנטיבית וכך גם נשים.

 

מניתוח הנתונים שפורסם בכתב העת JAMA Oncology עולה כי צמחי מרפא היו הטיפול הנפוץ ביותר. אחריהם ברשימה היו טיפולים כירופרקטיים או אוסטאופתיים. בין הטיפולים האחרים בהם נעזרו הנשאלים היו מדיטציה, יוגה, דיקור ודיאטות מיוחדות.

 

הנתון הבעייתי שעולה מהמחקר הוא שמתוך המטופלים שנעזרו ברפואה משלימה או אלטרנטיבית 29% לא שיתפו בכך את הרופאים שלהם. רבים מהמשיבים סיפרו שהם לא אמרו דבר בגלל שהרופאים שלהם לא שאלו או שהם לא חשבו שהרופא שלהם צריך לדעת. לדברי החוקרים, מדובר בתופעה מדאיגה, במיוחד כשמדובר בצמחי מרפא ותוספים, שלא תמיד ידוע מה יש בהם.

 

חלק מהטיפולים הטבעיים עלולים לפגוע בטיפול הקונבנציונלי באופנים שונים. לדוגמה, עם הקרנות באופן ספציפי, קיים חשש כי רמות מאוד גבוהות של נוגדי חמצון עלולות להפוך את ההקרנות לפחות יעילות. צמחי מרפא ותוספי תזונה עלולים ליצור אינטראקציות עם תרופות שניתנות למטופלים ולשנות את מינון התרופה בגופם – לרמות גבוהות מדי שעלולות להיות רעילות או רמות נמוכות העלולות לפגוע ביעילות הטיפול.

 

"אם אנחנו לא יודעים מה יש בתוכם, הייתה ממליצה למטופלים להימנע מלהשתמש בהם במהלך ההקרנות" אמרה בהודעה לעיתונות החוקרת הראשית ד"ר נינה סטנפורד, מומחית לרדיולוגיה אונקולוגית.

 

השימוש ברפואה משלימה ואלטרנטיבית גדל בשנים האחרונות בהתמדה הן באוכלוסייה הכללית והן בקרב חולים כרוניים באופן ספציפי, אך המודעות לסיכונים האפשריים עדיין נמוכה.

 

במחקר ישראלי שפורסם ביולי 2015 ובוצע בקרב חולי סוכרת המאושפזים בבית חולים, נמצא כי במקרים רבים הרופאים לא מיודעים על נטילת התכשירים הטבעיים. מהממצאים שפורסמו בכתב העת Journal of Alternative and Complementary Medicine עולה כי רבע (23.4%) מחולי הסוכרת המאושפזים פנו גם לטיפולים ברפואה משלימה. פחות ממחצית מצרכני הטיפולים ברפואה משלימה – רק 42.3% מתוכם (11 מתוך 26 מאושפזים) עדכנו מיוזמתם את רופאיהם בנוגע לטיפולים המשלימים בהם השתמשו, לרבות תכשירים טבעיים שנטלו. לצד הדיווחים החלקיים, החוקרים זיהו שילובים מסוכנים בין התכשירים הטבעיים לבין התרופות שנרשמו למאושפזים בקרב 73% מהמשתמשים בטיפולי רפואה משלימה.

 

 

Published online April 11​JAMA Oncol. 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: