מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשות"בדיקת מאמץ" – ללא מאמץ

"בדיקת מאמץ" – ללא מאמץ

שיבא: בדיקת MRI תוך מתן חומר כימי המחקה מאמץ גופני, מאפשרת זיהוי מדויק של הפרעות בפעילות הלב

מאת אלה הר-נוי
21/12/10
תגובות 0

הבדיקה יכולה לסייע לבירור מקורם של כאבים בחזה (צילום: panthermedia)
הבדיקה יכולה לסייע לבירור מקורם של כאבים בחזה (צילום: panthermedia)

 

שירות חדש וייחודי במכון הדימות במרכז הרפואי שיבא, מאפשר אבחון מדויק יותר של הפרעות בפעילות הלב במאמץ, ללא צורך במאמץ גופני וללא קרינה.

 

ספורטאים מקצוענים וחובבים נדרשים לעבור לעתים תכופות בדיקת ארגומטריה, או בשמה העממי "בדיקת מאמץ". במסגרת הבדיקה הנבדקים מדוושים על אופני כושר או רצים על הליכון, כשאלקטרודות המוצמדות לגופם מתעדות את פעילות הלב במהלך מנוחה ומאמץ.

 

גם אנשים שאינם ספורטאים נזקקים לעתים לבדיקת מאמץ, כדי לאבחן הפרעות באספקת הדם לשריר הלב, בקצב הלב או בהולכה החשמלית של שריר הלב.

 

אפשרות אחרת לאבחון הפרעות בפעילות הלב במאמץ, היא הדמיית המאמץ באמצעות חומר כימי המאיץ את הדופק וביצוע בדיקת אקו-לב. בדיקה נוספת היא מיפוי לב, המתבצעת בהזרקת חומר רדיואקטיבי. במרכז הרפואי שיבא מסבירים כי לבדיקות אלה מספר חסרונות, כשהבולטים בהם – קרינה ורמת דיוק מוגבלת.

 

בשיבא מציעים כעת בדיקה נוספת, שהתפתחה בשנים האחרונות ומקובלת במרכזים רפואיים מובילים בעולם. במסגרת הבדיקה מתבצעת הדמיית MRI של הלב תוך מתן דוביוטאמין – חומר המאיץ את הדופק, מעלה את עוצמת ההתכווצות של הלב ואת תצרוכת החמצן שלו, ובכך מחקה מאמץ גופני.

 

אורך הבדיקה הוא כשעה, במהלכה נתון המטופל בניטור אק"ג ולחץ דם. בסוף הבדיקה משווה הרופא ויזואלית בין תמונות הלב במנוחה לבין התמונות שנרכשו תחת מתן דוביוטאמין, כדי לקבוע אם אזור מסוים בשריר הלב מתכווץ פחות טוב במאמץ. ירידה בהתכווצות שריר הלב תחת מאמץ בהשוואה למנוחה מצביעה על חוסר אספקת דם ועל היצרות בעורק המוביל דם לאותו אזור.

 

הבדיקה יכולה להחליף את "בדיקת המאמץ" המסורתית, אך אינה מיועדת רק לצרכיהם של ספורטאים. בשיבא מסבירים כי הבדיקה יעילה מאוד בקביעת הצורך בניתוח מעקפים, לבירור מקורם של כאבים בחזה, ואף לצורך הערכת דרגת סיכון של ניתוח שאינו ניתוח לב.

 

"היתרון בבדיקת ה-MRI המתקדמת, הוא בכך שרמת הדיוק בזיהוי הפרעה באספקת דם ללב, וקביעת הצורך בצנתור כלילי גבוהה יותר מאשר בבדיקות המקובלות כיום", מסביר ד"ר אשרף חמדאן, המרכז את השירות בשיבא "בניגוד לבדיקת מיפוי לב, MRI אינה כרוכה בקרינה רדיואקטיבית".

 

הדמיית ה-MRI מתאימה לטווח רחב מאוד של מטופלים, אינה תלויה במבנה גופו של הנבדק ויעילותה אינה נפגעת בנוכחות מחלות ריאה – בשונה מבדיקת אקו לב, המפיקה תוצאות מוגבלות אצל נבדקים עם השמנת יתר, אצל מעשנים ובנבדקים הסובלים מנפחת (אמפיזמה).

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: