כמוניסרטןחדשות"במרפאה זו לחיצת הידיים אסורה''

"במרפאה זו לחיצת הידיים אסורה''

האם ליד השלטים המצהירים שהעישון אסור בבתי חולים צריכים להיות גם שלטים האוסרים על לחיצת ידיים?

מאת אלה הר-נוי
18/05/14
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

יש לשקול לאסור על לחיצת ידיים בשטחם של בתי חולים ומרפאות, כדי למנוע העברת זיהומים והתפשטות של חיידקים עמידים. כך אומרים מומחים מאוניברסיטת קליפורניה במאמר שפורסם בכתב העת היוקרתי Journal of the American Medical Association.

 

הקשר בין היגיינת ידיים להפצת זיהומים ומחלות ידוע מזה שנים רבות, למרות זאת, רק 40% מהצוות הרפואי ממלאים אחר נהלי היגיינת הידיים באופן מלא. רופאים ואחיות רבים מנסים להימנע מלחיצת ידיים כשהם עובדים, אבל זה עלול לפעמים להוביל להעלבות.

 

כדי להגן על בריאות המטופלים והרופאים, תוך מניעת תחושה של עלבון אישי, במאמר החדש המומחים מציעים להעלות מודעות לכך שלחיצת ידיים עשויה להפיץ פתוגנים ומחלות ובמקביל לתלות שלטים במוסדות בריאות עליהם יהיה כתוב "אזור ללא לחיצות ידיים: כדי להגן על בריאותך ועל בריאות הסובבים אותך, אנא הימנע מלחיצת ידיים באזור זה".

 

כמו כן, הם ממליצים לשקול אלטרנטיבות ללחיצת ידיים כדי לברך אדם לשלום או להביע חמלה – מחוות כמו לנופף את היד, לשים את היד על הלב או להצמיד את שתי כפות הידיים ולקוד קידה קלה (נמסטה) – ולקדם את המודעות להן בקרב הציבור באמצעות התקשורת.

 

במאמרם המומחים מציינים שכפי שהעלאת המודעות לנזקי הסיגריות והאיסור על עישון במקומות ציבוריים הצליחו להפחית במנהג, יתכן שבאמצעים דומים ניתן יהיה להפחית את התפשטות הזיהומים. לדבריהם, בסופו של דבר הימנעות מלחיצת ידיים עשויה לקבל הכרה כאמצעי חשוב להגנה על הצוות הרפואי ועל המטופלים והיא לא תתקבל כפגיעה אישית.

 

המומחים קוראים למחקרים שייבחנו את ההשפעות של איסור על לחיצת ידיים במרפאות ובתי חולים על הפצת זיהומים.

 

 

JAMA. Published online May 15, 2014. doi:10.1001/jama.2014.4675

 

ג-ימיבוי
22/05/14 17:51

עפ"י מסורת יהודי תימן (עיר הבירה צנעא) במיוחד טרם עלותם ארצה לא לחצו ידים לשלום אף בין הגברים אלא שמו יד על הלב וקדו קידה קלה וברכו איש את רעהו לשלום. ואני מנסה להחזיר עטרה ליושנה כיום במקום מ...

עפ"י מסורת יהודי תימן (עיר הבירה צנעא) במיוחד טרם עלותם ארצה לא לחצו ידים לשלום אף בין הגברים אלא שמו יד על הלב וקדו קידה קלה וברכו איש את רעהו לשלום. ואני מנסה להחזיר עטרה ליושנה כיום במקום מגורי במיוחד בלילי שבת עם יציאתינו מבית הכנסת.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: