סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשות"צנתור רגל" לסוכרתיים

"צנתור רגל" לסוכרתיים

טיפול חדשני שיכול להציל חולי סוכרת מקטיעות רגליים

מאת מערכת כמוני
30/08/10
תגובות 0

ד
ד

 

אלפי חולי סוכרת עומדים בפני סכנת קטיעת רגלם בשל סיבוכי המחלה. הודות לתחום טיפולי חדש בשם "צנתור רגל" ניתן להציל את רגלי החולים הללו מקטיעה. הפעולה מתבצעת בתוך כלי הדם עם מוליך בעובי שערת אדם...

 

בישראל ישנם מאות אלפי חולי סוכרת. רבים מהם מפתחים סיבוכים הגורמים לפגיעה באספקת הדם באזור הרגליים. הסיבוכים הללו באים לידי ביטוי בפצעים וזיהום בכף הרגל, המובילים להדרדרות מצבן של הגפיים התחתונות. עד לפני כמה שנים לא היה לרפואה פתרון להתמודדות עם רגל סוכרתית מלבד קטיעה של האזור הנגוע, אך בשנים האחרונות התפתח תחום טיפולי חדש וכיום ניתן ברוב המקרים להציל רגל סוכרתית מקטיעה באמצעות "צנתור הרגל".


המיומנות העדינה והמורכבת של צנתור רגל סוכרתית נעשית על ידי רדיולוגים וקרדיולוגים פולשניים והיא קיימת במספר מצומצם של מרכזים רפואיים בעולם. לאחרונה חזר ד"ר איגור קוגן, רופא בכיר ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ברמב"ם, מהשתלמות מקצועית של חודש ימים באחד המרכזים המובילים בעולם העוסקים בתחום באיטליה (Instituto Clinico Citta di Brescia).

במהלך ההשתלמות השתתף ד"ר קוגן באופן פעיל ביותר מ-100 פעולות טיפוליות ברגל סוכרתית, ולמד שיטות חדישות ושימוש בציוד מתקדם לטיפול בכלי דם קטנים חסומים. הידע שרכש שם, התווסף לניסיון שרכש בשנים האחרונות וכך הפך ד"ר קוגן לאחד המומחים המובילים בישראל לטיפול ברגל סוכרתית באמצעות צנתור ובין הבודדים המיומנים בביצוע הפרוצדורה בישראל.


מחלת הסוכרת פוגעת בכלי דם וגורמת לסתימתם ולחסימת זרימת הדם לכף הרגל. בשל כך מתפתחים פצעים הגורמים לנמק ומסכנים את הרגל. זו הסיבה שעד כה נהוג היה לקטוע את האזורים הנגועים בניסיון להציל את החלקים הבריאים של הרגל במידת האפשר. צנתור הרגל מאפשר לפתוח את חסימת כלי הדם בחלק מהחולים הללו, לחדש את אספקת הדם לכף הרגל ולאפשר את ריפוי הפצעים הללו ולמנוע את הקטיעה.

מכיוון שמחלת הסוכרת הינה כרונית, החסימות והזיהומים עלולים לחזור בחולים סוכרתיים, אך ניתן לחזור גם על הצנתור שוב ושוב. השבוע בוצע ברמב"ם צנתור לרגל רביעי במספר בפ', בת 77, תושבת הצפון. פ' צונתרה ברגלה בהפרשי זמן של כמה חודשים וכך הצליחו הרופאים להציל את רגלה מקטיעה.
לדבריו של ד"ר קוגן מדובר בפעולה המצריכה סבלנות: "ההליך מצריך כניסה לכלי דם זעירים שקוטרם מספר מילימטרים. באמצעות מוליך בעובי של שערה, עוברים את החסימה בעורק ובעזרת בלון בקוטר של 2 עד 3 מילימטרים, מרחיבים את כלי הדם ומאפשרים לדם לזרום לכיוון כף הרגל. ברמב"ם מיישמים שיטות המאפשרות לנו להגיע ממש לעורקי כף הרגל. מדובר בפרוצדורה הנמשכת בממוצע שעתיים וחצי. במהלך הפעולה החולה מקבל הרדמה מקומית וטשטוש ולאחר יום אשפוז, החולה משתחרר לביתו".

את אזור החסימה ניתן לראות באמצעות חומר הניגוד שמוזרק לחולה. רמב"ם הוא אחד המרכזים הבודדים בארץ שעושה בשלב זה שימוש גם ב- co2 (פחמן דו-חמצני) שאינו מכיל יוד ולכן מתאים לחולים עם אי ספיקת כליות וכאלו הרגישים ליוד.


ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ברמב"ם, בניהולו של ד"ר עמוס עופר בוצעו כבר למעלה מ-150 צנתורי רגל. צוות היחידה, המשתייכת למחלקה לדימות רפואי ברמב"ם, בראשותה של ד"ר אהובה אנגל, מבצע את הטיפול בשת"פ ובתמיכת המחלקה לניתוחי כלי דם ברמב"ם בניהולו של פרופ' אהרון הופמן בטיפול מעורבים גם אורתופדים, פלסטיקאים ואנדוקרינולוגים.
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: