מחלות לב

כמונימחלות לבחדשות"צפירת הרגעה" - לא נצפתה עליה באירועי לב במטופלים המקבלים שילוב של פלויקס ואומפרזול

"צפירת הרגעה" - לא נצפתה עליה באירועי לב במטופלים המקבלים שילוב של פלויקס ואומפרזול

מאת מערכת כמוני
28/09/09
תגובות 0

השילוב בין פלויקס, הניתן לאחר אוטם לבבי וכן לאחר צנתור התערבותי ומגן מהיווצרות קרישי דם ובין אומפרזול (על שמותיו השונים בארץ - לוסק , אומפרדקס ) הניתן לצורך הגנה על הקיבה ומונע כיבים ("אולכוס") הינו נפוץ ביותר. 

ההודעות בחודשים האחרונים על אינטראקציה אפשרית (תגובה בין תרופתית) בין שתי תרופות אלה, העמידה רופאים רבים מול דילמה לא פשוטה. האם לסכן את יעילות הטיפול בפלויקס או להפסיק את האומפרזול ולהסתכן באירועים של דמם ממערכת העיכול.

 

חדשות מרגיעות נמסרו השבוע בכנס לקרדיולוגיה התערבותית (TCT) בסאן פרנסיסקו .

חשוב לציין כי החששות התבססו בעיקר על עבודות מעבדה ולכן צפירת הרגעה חשובה מתקבלת מפרסום תוצאותיו של מחקר COGNET הקליני,  בו לא נצפתה עליה בשכיחות של אירועים קרדיו-וסקולריים ( כמו אירוע לב, מוות) במטופלים אשר קיבלו כדור בודד המכיל שילוב של קלופידוגרל ואומפרזול.

הטיפול המשולב הביא לצמצום ניכר של אירועי דמם ממערכת העיכול , 67 בקבוצת הביקרות בהשוואה ל 38 בלבד בקבוצה אשר קיבלה שילוב קלופידוגרל ואומפרזול.

גוייסו למחקר כ- 3600 מטופלים אשר נמצאו תחת מעקב כ- 130 יום בממוצע. יש לסייג כי המחקר הופסק טרם עת בעקבות קשיים כלכליים של חברת התרופות המממנת ולכן מספר המטופלים ומשך המעקב לא הושלמו כמתוכנן.

למרות מגרעה זו ולאור נתונים ממחקר נוסף TRITON אשר השווה קלופידוגרל לנגזרת שלו פרזוגרל ( PRASUGREL ) לא נמצאה תגובה בין תרופתית ברת משמעות קלינית בין תרופות אלה לאומפרזול.

 

TCT2009, Sept. 21-25, San Fransisco, CA

 

 

תרגום ועריכה - ד"ר קלמפנר רוברט

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: