חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשות"רגלי עזר" למשותקים

"רגלי עזר" למשותקים

מכשיר שלד נייד שעוזר לאנשים עם פגיעות בחוט השדרה ללכת

מאת מערכת כמוני
29/09/10
תגובות 0

מכשיר שלד נייד Exoskeleton ( מקור: University of California, Berkeley )
מכשיר שלד נייד Exoskeleton ( מקור: University of California, Berkeley )

Exoskeletons, מכשיר ממונע אותו ניתן ללבוש כדי לסייע לתנועות של אדם נצפה בעיקר בסרטים או היה לשימוש צבאי, אולם ההתקדמות שחלה לאחרונה תביא אולי בקרוב את המכשירים לבתים של אנשים משותקים.

 

עד כה, exoskeletons שימשו כדי להגדיל כוחם של החיילים או כדי לסייע לחולים מאושפזים לאחר שבץ ללמוד מחדש ללכת. כעת חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, הוכיחו כי  שלד חיצוני נייד ומאפשר לפראפלג (משותק בגפיים תחתונות בלבד) ללכת בצעד טבעי יחסית עם הכשרה מינימלית. זה יכול להיות שיפור משמעותי עבור אנשים עם פגיעות בחוט השדרה, אשר מבלים את רוב זמנם בכסאות גלגלים.

 

exoskeletons רפואיים שקיימים כבר לא היו מצוידים במקורות כוח או תוכננו לשימוש במתקני שיקום כדי לתקן מצב ההליכה של המטופל. לעומת זאת, שלד נייד של ברקלי המשלב "חופש לא להיות קשור עם הילוך טבעי," אומרת קתרין שטראוסר, אחת החוקרות המובילות של הפרויקט בברקלי. בשבוע שעבר הוצגו תוצאות הניסוי מארבע פראפלגים שהשתמשו במכשיר בכנס בקיימברידג ', מסצ' וסטס שעסק במערכות בקרה דינמיות. 

 

לדבריה של שטראוס, exoskeletons ניידים אחרים, כמו אלה שפותחו על ידי חברות כגון Rex Bionics  או Cyberdene, מנסים לחקות הליכה טבעית. "כיוון שהליכה היא תנועה דינמית כי האדם בעצם נופל קדימה,"  אומרת שטראוסר, "עיצובים רבים בוחרים דשדוש במקום בצעד טבעי כי זה יותר בטוח וגם הרבה יותר קל."

 

המכשיר של ברקלי, אשר כולל מחשב וסוללה, מתלבש  על גבו של המשתמש, כמו תרמיל ויכול לעבוד שישה עד שמונה שעות על טעינה אחת. משאבות של נוזל הידראולי מזיזות את האגן והברכיים בעת ובעונה אחת. המכשיר מתכנת מסלול הליכה המבוסס על נתונים שנאספו מהליכה טבעית של אנשים (זוויות ירכיים, כיפוף ברכיים). חיישני לחץ בעקבים של כל רגל מוודאים ששתי הרגליים לא עוזבות את הקרקע באותו זמן.

 

הניסוי של ברקלי שבוצע עד כה היה מוצלח: ארבעת פראפלגים, ששלושה מהם היו בכסא גלגלים במשך שנים, היו מסוגלים ללכת עם המכשיר רק לאחר שעתיים של אימון. "קל מאוד ללכת," אומרת שטראוסר. "זה מעביר את הרגל בדיוק כמו שהיית הולך במצב טבעי". כדי להתחיל צעד, המשתמש חייב ללחוץ על כפתור בשלט רחוק.

 

 בעוד ש-exoskeletons צבאי עובד עם תנועה של חייל כדי להוסיף כוח, exoskeletons רפואי עושה בדיוק ההיפו-הו נלחם כנגד הליכה שגוינ או עוזר לבצע הליכה. הבעיה הגדולה ביותר היא להחזיק את האדם ב- exo בשלום ובבטחה", אומרת שטראוסר. לאחר בדיקות בשדה הקליני באוניברסיטת וירג 'יניה ,הקבוצה פיתחה עיצוב שמונע ממשתמשים להחליק מתוך השלד. הקבוצה מתכננת להפוך את המכשיר לקל יותר ולשווק את המכשיר בעלות נמוכה כדי שמטופלים יוכלו להשתמש במכשיר בביתם.  (קבוצת המחקר המזוהה עם החברה  Berkeley Bionics שמתכננת להתחיל למכור את  הטכנולוגיה החדשה).

 

"סך הכל אני חושב שזה מכשיר טוב מאוד," אומר פנגיאוטיס ארטמיאדיס, חוקר ב-MIT שפיתח שלד חיצוני הנקרא MIT-SkyWalker אשר ממסייע לחולי שבץ לתרגל הליכה על מכשיר  שדומה להליכון(treadmill). לדבריו, ניתן יהיה להפוך את המכשיר לשימוש ביתי אם יפחיתו את משקלו.

 

 

לאחרונה,exoskeletons ניידים אחרים שנועדו לעזור לאנשים משותקים מתחילים להגיע לשוק. החברה הגרמניתArgo Medical Technologies מתכננת לשווק את המוצר הראשון שלה, שלד שעלותו  100,000 יורו אשר מיועד לשימוש במרכזי שיקום, בחודש אוקטובר. החברה מתכננת לשחרר גרסה ביתית זמן קצר לאחר מכן במחצית מחיר. שלא כמו שלד חיצוני של ברקלי, השלד של Argo, המכונה  ReWalk, למשתמש לוקח כמה שבועות כדי ללמוד להשתמש בו. "זה כמו לקבל רישיון נהיגה," אומר ג 'וןפריג'טרס, סגן נשיא לפיתוח עסקי בחברת ארגו. ReWalk הוא מכשיר שמותאם אישית לכל משתמש, בעל חיישנים רגישים שנועדו להעריך אורך צעד, בהתאם לתיפקודו של המשתמש. הוא שוקל בערך 45 ק"ג וניתן להשתמש בו עד 10 שעות לאחר שהיה בטעינה.

 

"בעוד של-ReWalk עדיין אין נתונים אודות היתרונות של השימוש בו, עשרות מטופלים בדקו  ReWalk וכולם נהנו להיות פעילים", אומר פריג'רטס. "יש להם את ההזדמנות לקום מכיסא הגלגלים וללכת שוב. זה מאוד מרגש"

 

מתוך-Technology Review

 

תרגום ועריכה: אנה רייזמן

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: