חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשות''מחצית ממסעדות השפים אינן נגישות''

''מחצית ממסעדות השפים אינן נגישות''

עמותת נגישות ישראל טוענת: יותר ממחצית ממסעדות השפים המובילות בישראל כלל אינן נגישות לנכים

מאת אלה הר-נוי
03/12/12
תגובות 0

 ביותר ממחצית מהמסעדות אין שירותי נכים (צילום: Shutterstock)
ביותר ממחצית מהמסעדות אין שירותי נכים (צילום: Shutterstock)

ביותר מ-50% ממסעדות השף היוקרתיות אין שירותי נכים. כך עולה מסקר חדש שנערך לרגל היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות המצוין היום (ב').

 

את הסקר שחשף ממצאים עגומים אודות מצב הנגישות לנכים ערכה עמותת נגישות ישראל ב-31 מסעדות שף יוקרתיות בבעלות אנשי עסקים ידועים, שפים מובילים וידוענים.

 

הסוקרים בדקו את נגישות הדרך מהחנייה לכניסת המסעדה, נגישות דלת הכניסה ואת שירותי הנכים ותקינותם, כולל בדיקת אבזור נדרש וגודל תקני.

 

מממצאי הסקר עולה כי רק 32% מהמסעדות נגישות לנכים באופן מלא, משמע שמתקיימים כל הפרמטרים: דרך נגישה, כניסה נגישה ושירותי נכים מאובזרים. 52% אינן נגישות כלל לנכים, משמע שאחד או יותר מהפרמטרים הבאים מתקיים: דרך לא נגישה, כניסה לא נגישה או אין שירותי נכים. 16% מהמסעדות נגישות חלקית, משמע שמתקיימים כל הפרמטרים: דרך נגישה, כניסה נגישה, שירותי נכים מאובזרים חלקית או ללא אבזור.

 

נמצא כי כמחצית מהמסעדות ללא חניית נכים, ויותר ממחצית ללא שירותי נכים (נכים לא מבקרים במסעדה ללא שירותי נכים, כמו שאדם שאינו נכה לא יבקר במסעדה ללא שירותים). בנוסף, באף אחת מהמסעדות לא היה תפריט המודפס בברייל.

 

"מצב הנגישות במסעדות הינו בלתי נסבל" אומר יובל וגנר יו"ר נגישות ישראל "אנו קוראים לבעלי המסעדות ולאיגוד המסעדות לפעול להנגשת המסעדות. אני קורא למחלקות רישוי עסקים ברשויות לדרוש מכל המסעדות ובתי הקפה לשפר את נגישותם כתנאי מרישיון העסק". 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: