חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשות''עגיל'' בלשון מסייע לשלוט על כסא הגלגלים

''עגיל'' בלשון מסייע לשלוט על כסא הגלגלים

מחקר שבחן יכולות של כסא גלגלים הנשלט על ידי הלשון מצא שהוא מאפשר ביצועים טובים יותר מכסאות אחרים

מאת אלה הר-נוי
28/11/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

כסא גלגלים חדש הנשלט על ידי הלשון יאפשר לאנשים לנווט את כסאות הגלגלים שלהם במהירות גדולה יותר, להדליק ולכבות אורות, לחייג בטלפון ולשלוט בעכבר מחשב. מחקר חדש מצא כי הפיתוח מאפשר נסיעה מדויקת מהירה יותר מהכיסאות המונעים על ידי נשיפה.

 

בכסא החדש שפותח על ידי מהנדסים מהמכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה, תנועותיו של מגנט המקובע ללשון - בדיוק כמו פירסינג בלשון - מתורגמות לפקודות המסיעות אותו בהתאם לכיוון הלשון.

 

באותה שיטה ניתן גם לשלוט בעכבר מחשב, להדליק ולכבות אורות וטלוויזיה, לחייג בטלפון ולשלוט על תרמוסטט בבית, גם כשהאדם לא בכסא הגלגלים שלו. כל זאת מאפשר לאדם עצמאות רבה יותר בחיי היום-יום. יתרון נוסף של הפיתוח החדש זה שהוא לא נראה כלפי חוץ.

 

כעת מתפרסם מחקר חדש, שהשווה את השימוש בכסא הגלגלים החדש והכסאות הפופולאריים שניתן לשלוט על תנועתם באמצעות נשיפה (SIP & PUFF). בכסאות אלה המערכת מקבלת 4 פקודות בסיסיות להסעת הכסא, מהמשתמשים ששואפים ונושפים דרך צינור.

 

המחקר החדש שפורסם בכתב העת Science Translational Medicine נערך בקרב 11 אנשים עם פגיעות "גבוהות" בחוט השדרה (טטראפלגים) ו-23 אנשים ללא מוגבלות.

 

 

המחקר מראה כי כסא הגלגלים המונחה על ידי הלשון מאפשר ביצוע של משימות ממוחשבות שונות וגם ניווט קל ומדויק ונסיעה מהירה הרבה יותר בהשוואה לכסאות נשיפה.

 

הביצועים של הנחקרים הטטראפלגים במסלול מכשולים היו מהירים פי 3 בממוצע, כשהם השתמשו בכסא המונע על ידי הלשון, בהשוואה לביצועים שלהם עם מערכת הנשיפה, אך עם אותה רמת דיוק. זאת למרות שיותר ממחצית מהנחקרים היו בעלי שנים של ניסיון יומיומי עם טכנולוגית הנשיפה ולנחקרים היה ניסיון של ימים בודדים בלבד עם הכיסא החדש.

 

הביצועים במסלול המכשולים היו מהירים פי 3 בממוצע (צילום: Gary Meek)

 

בשלב הבא החוקרים מתכננים להתחיל במחקרים בהם אנשים ישתמשו בטכנולוגיה החדשה בביתם, בחיי היום-יום הרגילים שלהם. במקביל הם ממשיכים לשפר את הפיתוח ולהוסיף פקודות נוספות שיינתנו באמצעות מגוון של תנועות לשון שונות, כדי שהמשתמשים יוכלו לבצע יותר ויותר דברים בעצמם.

 

 

לפרטים נוספים באתר Georgia Tech

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: